REZUMAT VIDEO Euro 2012: Germanii au pornit cu dreptul: 1-0 cu Portugalia

Germania - Portugalia, al doilea meci al Grupei B de la Euro 2012 a fost transmis LIVE VIDEO & TEXT pe TVRinfo.ro. Echipa lui Joachim Low s-a impus cu scorul de 1-0, prin golul atacantului Mario Gomez.

09 Iunie 2012, 21:40 (actualizat 10 Iunie 2012, 11:53) |
Rezumat Germania - Portugalia
 |  GALERIE FOTO

Germania a egalat Danemarca în fruntea clasamentului Grupei B, după ce a învins echipa lui Cristiano Ronaldo în al doilea meci al zilei de sâmbătă de la Euro 2012. "Panzerele" au avut o posesie mai bună şi au deţinut iniţiativa în mare parte din timpul de joc, iar ocaziile nu au întârziat să apară la poarta lui Rui Patricio. Cu toate acestea, Portugalia a avut cea mai mare ocazie înainte de pauză, atunci când fundaşul Pepe a trimis mingea  în transversală după un corner.

În partea a doua, Lukas Podolski, apoi Gomez în câteva rânduri, au ratat întâlnirea cu golul. Până la urmă, Germania a concretizat dominaţia din teren în minutul 70, atunci când acelaşi Mario Gomez a reluat perfect centrarea lui Sami Khedira şi a deschis scorul pentru echipa lui Joachim Low.

Chiar dacă a avut un forcing de câteva minute pe final şi o ocazie mare prin Varela, Portugalia a pierdut primul meci de la Euro 2012. Vedeta şi căpitanul lusitanilor, Cristiano Ronaldo, a avut o evoluţie mai degrabă ştearsă, chiar sub ochii antrenorului de la echipa sa de club, Jose Mourinho.

Clasament Grupa B

1. Danemarca 1 1 0 0 1-0 3 puncte
2. Germania     1 1 0 0 1-0 3 puncte
3. Portugalia    0 0 0 1 0-1 0 puncte
4. Olanda          0 0 0 1 0-1 0 puncte

Desfăşurarea minut cu minut a partidei:

ACTUALIZARE Minutul 90+4: Finalul meciului.

ACTUALIZARE Minutul 90: Arbitrul a anunţat 3 minute de prelungire

ACTUALIZARE Minutul 85: Ozil este înlocuit de către Toni Kroos

ACTUALIZARE Minutul 80: Schimbă şi Paolo Bento: Varela în locul lui Raul Meireles

ACTUALIZARE Minutul 79 : Autorul golului german, Mario Gomez, este înlocuit de către Miroslav Klose

ACTUALIZARE Minutul 70: GOL GERMANIA! Mario Gomez marchează după o centrare a lui Khedira de pe partea dreaptă

ACTUALIZARE Minutul 60: Fabio Coentrao primeşte cartonaşul galben pentru un fault la Schweinsteiger

ACTUALIZARE Minutul 52: Lovitură liberă pentru Germania, dar centrarea lui Ozil este respinsă cu uşurinţă de către apărarea lusitană

ACTUALIZARE Minutul 47: Podolski şi Khedira încearcă poarta portugheză încă din startul reprizei secunde

ACTUALIZARE Minutul 46: A început partea a doua

ACTUALIZARE Minutul 45+1: Finalul primei reprize

ACTUALIZARE Minutul 45: Ocazie mare pentru Portugalia!După o fază fixă Pepe primeşte o minge în mijlocul careului german şi din 11 metri trage în bara transversală!

ACTUALIZARE Minutul 42: Badstuber primeşte cartonaşul galben pentru un fault din spate la Nani.

ACTUALIZARE Minutul 39: Podolski şi apoi Muller, nu reuşesc să profite de o minge care s-a plimbat prin careul portughez şi faza s-a stins.

ACTUALIZARE Minutul 37: Terenul este umed, jucătorii alunecă foarte uşor şi execuţiile tehnice au de suferit.

ACTUALIZARE Minutul 30: Ocazie mare pentru Germania. Lukas Podolski primeşte o pasă la aproximativ 14 metri de poartă dar şutul său trece mult peste poartă

ACTUALIZARE Minutul 25: Cristiano Ronaldo are primul şut spre poarta Germaniei, dar este blocat cu uşurinţă de Boateng

ACTUALIZARE Minutul 23: Gomez introduce mingea în poartă, dar arbitrul oprise faza pentru un fault anterior. Lovitură liberă pentru Germania

ACTUALIZARE Minutul 20: Germania a avut o posesie mai bună după aceste prime 20 de minute, raportul fiind de 59%-41%

ACTUALIZARE Minutul 15: Portugalia este mai activă în aceste momente, lusitanii au avut câteva incursiuni spre careul german, dar nemţii s-au descurcat.

ACTUALIZARE Minutul 13: Helder Postiga primeşte cartonaşul galben pentru un fault la Neuer.

ACTUALIZARE Minutul 11: Ozil are o pătrundere în careul lusitan, dar a fost blocat de către Pepe.

ACTUALIZARE Minutul 9: Lukas Podolski are primul şut spre poarta portugheză, dar Rui Patricio prinde

ACTUALIZARE Minutul 4: După cum era de aşteptat, partida este foarte echilibrată.

ACTUALIZARE Minutul 1: A început meciul

Echipele de start:

Germania: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Muller, Ozil, Podolski - Gomez. Rezerve: Gundogan, Schmelzer, Howedes. Schurrle, Klose, Wiese, Bender, Mertesacker, Kroos, Gotze, Reus, Zieler.

Antrenor: Joachim Low

Portugalia
: Rui Patricio - Joao  Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao - Raul Meireles, Miguel Veloso, Joao Moutinho - Nani, Helder Postiga, Cristiano Ronaldo. Rezerve: Eduardo, Custodio, Hugo Almeida, Ricardo Quaresma, Nelson Oliveira, Ricardo Costa, Rolando, Ruben Micael, Silvestre Varela, Miguel Lopes, Hugo Viana, Beto.

Antrenor: Paolo Bento

Selecţionerul Germaniei, Joachim Low, nu are probleme de efectiv înainte de acest meci, având privilegiul de a trimite pe teren cel mai bun 11 posibil.

Nici omologul său, Paolo Bento, nu stă prea rău, doar mijlocaşul Nani având ceva emoţii, dar e mai mult ca sigur că jucătorul lui Manchester United va fi apt de joc.

Cele două naţionale s-au mai întâlnit de patru ori la un Campionat European, palmaresul fiind perfect echilibrat: câte o victorie de fiecare parte şi un rezultat de egalitate. Ultima întâlnire, de la Euro 2008, s-a încheiat cu victoria Germaniei, scor 3-2.

Meciul de pe Lvov Arena va fi arbitrat de către francezul Stephane Lannoy.

În primul meci al Grupei B, Danemarca s-a impus în faţa Olandei, scor 1-0.