Rezultatele şaisprezecimilor de finală ale Cupei României | Luni, 30 septembrie, are loc tragerea la sorţi a optimilor

Cupa României
27 septembrie 2019, 14:29

Primul meci al zilei a fost cel care a înregistrat şi cel mai surprinzător rezultat: Sănătatea Cluj, formație din Liga 3, a învins-o pe FC Viitorul, deţinătoarea trofeului. Singurul gol al partidei a fost înscris de Laurenţiu Rus în minutul 13.

Sepsi Sfântu-Gheorghe a trecut fără emoţii de Ripensia Timişoara, scor final 4-1. Singurul gol al gazdelor a fost înscris de Călin Toma, în timp ce oaspeţii au punctat prin Nicolae Cârnaţ, Hilal Ben Moussa, Dylan Flores şi Jacob.

Susţinută de suporteri chiar şi la Buzău, FC Rapid a dominat prima repriză a meciului cu Poli Iaşi, fără să înscrie însă. În minutul 66, la un fault în careu, Bonnin a primit cartonaş roşu, iar Andrei Cristea a obţinut un penalty pe care tot el l-a transformat. Formaţia alb-vişinie nu a mai revenit, iar scorul final, 0-1, a trimis echipa ieşeană în optimile de finală ale Cupei României.

Ultimul meci al şaisprezecimilor a avut loc la Voluntari, unde FCSB a obţinut victoria cu Metaloglobus, 2-0, prin golurile lui Moruţan şi Dennis Man.

Rezultatele partidelor din faza șaisprezecimilor de finală:

Marți, 24 septembrie
Flacăra Horezu – Astra 0-2
Marcatori: V. Gheorghe (44), Ajayi (83)

Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaș 2-1
Marcatori: Drugă (41), Martin (44) / Sg. Buș (8)

UTA Arad – Dinamo 1-3
Marcatori: R. Moise (18) / Moldoveanu (14), Nistor (58), Neicuțescu (82)

Metalul Buzău – AFK Csikszereda 1-0
Marcatori: Grăjdan (45+1)

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni 2-3
Marcatori: Pațurcă (64-pen), Negruț (90+1) / R. Ion (38), Barbu (77-pen), Deretti (84)

Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3
Marcatori: A. Nica (2), Bari (53) / D. Benzar (17), Achim (43), Ţîră (59)

U Craiova 1948 SA – Universitatea Cluj 2-3 (după prelungiri)
Marcatori: Cl. Bălan (7, 14) / Telcean (41), Rafa (51, 95)

Miercuri, 25 septembrie
Chindia Târgoviște – AFC Hermannstadt 0-1
Marcator: Joalisson (87 – pen.)

CS Făurei – CS Mioveni 1-5
Marcatori: Fl. Bălan (47) / Celea (49), Anghelina (57, 74), Hergheligiu (87 – pen.), Coşereanu (88)

Industria Galda – FC Petrolul Ploiești 0-1
Marcator: Younes (32)

CSM Reșița – Universitatea Craiova 0-1
Marcator: Nițu (31)

FC Botoșani – CFR Cluj 2-2 (4-2, după lovituri de departajare)
Marcatori: Ashkovski (37), Rodriguez (81 – pen.) / Golofca (55), Burcă (60)

Joi, 26 septembrie
Ripensia Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-4
Marcatori: Toma (29) / Carnat (10), Moussa (25), Flores (32), Adebanjo (85)

Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Cupei României

Evenimentul va avea loc la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, luni, 30 septembrie, începând cu ora 12:00.