JOCURILE OLIMPICE DE LA SOCI

Rezultatele românilor în prima zi a Jocurilor Olimpice de iarnă, de la Soci

Norvegia, Canada, Olanda și SUA au cucerit primele medalii de aur la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, în timp ce sportivii români au avut evoluții modeste.

09 Februarie 2014, 01:11 (actualizat 12 Februarie 2014, 00:27) |
Caporalul Cornel Puchianu

Valentin Creţu s-a clasat pe locurile 31 şi 28 în primele două manşe ale probei de sanie simplu masculin, cu timpul 53.562, respectiv 53.279. Prima manşă a fost câştigată de rusul Albert Demcenko, iar a doua de germanul Felix Loch, campionul olimpic en titre.

La rândul său, Cornel Puchianu s-a situat pe locul 30 din 87 de concurenți ai probei masculine de sprint 10 kilometri din cadrul concursului de biatlon, cu timpul 25:50.7, la un minut și 17 secunde de medaliatul cu aur, norvegianul Ole Einar Bjoerndalen (24:33.5). Medalia de argint a fost câştigată de austriacul Dominik Landertinger (24:34.8), iar pe poziţia a treia s-a clasat cehul Jaroslav Soukup (24:39.2).

Cu acest sucecs, Bjoerndalen, care și-a trecut în palmares al șaptelea titlu olimpic, a egalat recordul de 12 medalii câştigate la JO de iarnă, ce era deţinut, până acum, de compatriotul său Björn Daehlie.

Cornel Puchianu este caporal în Batalionul 21 Vânători de Munte ”General Leonard Mociulschi” din Predeal.

Nu în ultimul rând, Timea Sara a ocupat locul 60, penultimul, în proba de 7,5/7,5 km schiatlon. Aceasta a fost prima reprezentantă a României care a intrat în concurs la competiţia din Rusia. Românca a avut numărul de concurs 60 și a oprit cronometrul la 46 de minute şi 43 de secunde, la peste opt minute de învingătoare, norvegiana Marit Bjoergen (38:33.6). Aceasta şi-a păstrat astfel titlul câştigat la Vancouver și a fost urmată de suedeza Charlotte Kalla (38:35.4) şi de o altă sportivă din Norvegia, Heidi Weng (38.46.8).

Topul medaliilor după prima zi de întreceri la JO de la Soci:

• 1. Norvegia 2 (aur) 1 (argint) 1 (bronz) 4 (total)

• Skeleton - Dorin Velicu, Maria Mazilu;
  • Sanie - Valentin Creţu (simplu masculin, ştafetă), Nicolae Radu Şovăială şi Alexandru Teodorescu (dublu sanie masculin, ştafetă), Raluca Strămăturaru (simplu feminin, ştafetă).
  • Bob - Nicolae Istrate şi Florin Crăciun (echipajul de dublu masculin), Andreas Neagu, Paul Muntean, Dănuţ Moldovan, Bogdan Otavă (echipajul de 4 masculin), Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu (echipajul de dublu feminin).
Unica medalie cucerită de România la Jocurile Olimpice de iarnă a fost obținută de sinăienii Ion Panțuru și Nicolae Neagoe, în 1968, la Grenoble, în proba de bob.