Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
ALEGERI LOCALE

Rezultate parţiale la ora 22.00, marţi: USL câştigă cele mai multe mandate

Rezultatele parţiale transmise de BEC  îi plasează învingători pe cei de la USL, care au câştigat aproape jumătate din primării, consilii judeţene şi locale. Astfel, candidaţii USL au obţinut 49,68% din voturile exprimate la consiliile judeţene şi 41,34% din voturile pentru primari, în vreme ce PDL are 15,24% la consiliile judeţene şi 15,63% la primării. Următoarele date vor fi transmise miercuri.

11 Iunie 2012, 09:38 (actualizat 12 Iunie 2012, 22:13) | TVRinfo.ro |
Rezultate marti ora 14
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:
 |  GALERIE FOTO

Rezultatele parţiale prezentate de Biroul Electoral Central (BEC), după numărarea voturilor din 16.190 de secţii din cele 16.910, arată că Uniunea Social Liberală câştigă 49,68% din consiliile judeţene, urmată de PDL care obţine 15,24% şi de Partidul Poporului Dan Diaconescu (PP-DD), cu 8,95%.

De asemenea, la primării au fost numărate şi centralizate voturile din 3.122 de secţii din cele 3.186, rezultatele indicând că USL a obţinut 41,39% dintre voturile exprimate, PDL 15,63% şi PSD 11,95%.

Consultaţi rezultatele parţiale prezentate de Biroul Electoral Central, la ora 18.00.

Consultaţi documentele cu rezultatele parţiale prezentate de Biroul Electoral Central.

VIDEO
Rezultate marti ora 14
După numărarea şi centralizarea voturilor în 16,190 de secţii de votare din cele 16.910 în care s-a votat pentru preşedinţii consiliilor judeţene, USL conduce cu 49,74%, urmată de PDL cu 14,80% şi de PP-DD, cu 9,18%.

În plus, rezultatele parţiale centralizate din 3.122 de circumscripţii din cele 3.186 unde alegătorii au votat pentru consiliile locale, arată că USL a obţinut 32,38% din voturi, urmată de PDL cu 15,73% din voturi şi de PSD, cu 10,34% din sufragiile exprimate.

De asemenea, potrivit ultimelor date furnizate de BEC, candidatul independent, Sorin Oprescu a obţinut un procent de 54,97%, Silviu Prigoană, candidatul PDL, 17,08%, Horia Mocanu (PP-DD) - 9,34%, iar Nicuşor Daniel Dan a ajuns pe locul al patrulea cu 8,46% din sufragii. Au fost centralizate datele de la912 dintre cele 1223 secţii de votare din Bucureşti.

Au fost centralizate în întregime rezultatele din 22 de judeţe.

(w220) Rezultate(w220) Rezultate

(w220) Rezultate(w220) Rezultate

click pe imagini pentru a le vizualiza la dimensiune integrală

Alte informaţii vor fi furnizate de BEC, marţi, la ora 22.00.

Numărătoarea paralelă a PDL

Democrat-liberalul Adriean Videanu a transmis luni la ora 15.00 ultimele rezultate ale numărătorii paralele făcute de partidul său. Potrivit acestuia, la nivel naţional, PDL are 22%, USL 51%, PPDD 10%, UDMR 4,2%, PRM 2,2%, UNPR 3,1%, "alţii" 4,8%, alte minorităţi decât cea maghiară, 2%.

VIDEO
Numărătoare parţială şi paralelă a PDL
La preşedinţia consiliilor judeţene, PDL susţine că până acum are un judeţ câştigat, USL 18, UDMR 1.

PDL ar fi adjudecat, de asemenea, 8 primării - municipii de judeţ "din care una e cea de la Cluj-Napoca" (Adriean Videanu), USL 24, UDMR 1. În privinţa celorlalte primării de oraşe, Videanu a declarat că PDL şi-a adjudecat 9, USL 30, UDMR 4, iar independenţii 1.

 

 

 

Mandatele la primării

  • USL -  1 .292 mandate (41,39%)
  • PDL - 488  mandate (15,63%)
  • PSD - 373 mandate (11,95%)
  • PNL-263 mandate (8,42%)
  • UDMR - 202 mandate (6,48%)
  • Mişcarea Creştin Liberală (PDL Arad plus PER Arad) - 39 de mandate (1,24%)
  • Alianţa Electorală Populară Progresistă Europeană Liberală- 36 de mandate (1,15%)
  • Mişcarea pentru Noul Mehedinţi- 31 de mandate (0,99%)
  • PP-DD -31 de mandate (0,99%)
  • Mişcarea Pentru Botoşani- 28 de mandate (0,89%)
  • Alianţa de Centru-Dreapta PNL-PC - 27 de mandate (0,86%)
  • Alinaţa pentru Argeş şi Muscel - 24 de mandate (0,76%)
  • Uniunea Naţională pentru Progresul României - 24 de mandate (0,76%)
  • Alianţa Electorală PSD-PNL Vâlcea - 22 de mandate (0,70%)
  • Alianţa pentru Teleorman - 21 de mandate (0,67%)
  • Alianţa pentru Bacău - 17 mandate (0,67%)
  • Uniunea Social Populară- 16 mandate (0,48%)
  • PC - 14 mandate (0,44%)
  • Forumul Democrat al Germanilor din România - 8 mandate (0,.25%)
  • PNŢ-CD- 3 mandate (0,09%)
  • Partidul Ecologist Român - 3 mandate,
  • Uniunea Social Liberală Cluj PSD+PNL -3 mandate

Consilii Locale

USL- 32,38%

PDL-15,73%

PSD -10,34%

Preşedinţi de consilii

USL - 22 de mandate (84,61%)

UDMR- 2 mandate (7,69%)

Alianţa Electorală Populară Progresistă Europeană Liberală - 1 mandat (3,84%)

Mişcarea Creştin -Liberală - 1 mandat (3,84%)

 

Principiul "câştigătorul ia totul" i-a propulsat pe primul loc pe liberali şi social-democraţi

Modificarea legii electorale, care a făcut posibilă alegerea primarilor dintr-un singur tur i-a favorizat pe candidaţii USL, care au fost preferaţi de alegători în mai mult de jumătate dintre primării şi consilii judeţene şi locale.

PDL-ul primeşte consolări rare în ceea ce priveşte primăriile de  la primăria Aradului, unde Gheorghe Falcă este confirmat din mai multe surse pentru un nou mandat, şi la primăria din Târgu-Mureş, unde Dorin Florea va rămâne de asemenea în funcţie.

Un rezultat-surpriză la aceste alegeri locale este ascensiunea partidului înfiinţat de omul de televiziune Dan Diaconescu, PP-DD.

Rezultatele, judeţ cu judeţ

Bucureşti

Primăria Capitalei - rezultate parţiale oficiale

Sorin Oprescu - 54,97%

Silviu Prigoană (PDL) - 17,08%

Vasile Horia Mocanu (PP-DD) - 9,34%

Nicuşor Dan - 8,46%

Consiliul General Bucureşti - rezultate parţiale oficiale

USL – 55,92%

PDL – 16,48%

PP-DD - 10,59%

Nicuşor Dan - 4,71%

SECTOR 1 - rezultate finale

Andrei Chiliman (USL) - 74,27%

Teodor Palelogu (PDL) - 14,28%

Consiliul local Sector 1 - rezultate finale

PSD-PNL-PC - 61,60%

PDL - 17,72%

PP-DD - 9,61%

SECTOR 2 - rezultate finale

Neculai Onţanu (UNPR) - 47,77%

Dragoş Frumosu (USL) - 28,78%

Consiliul local Sector 2 - rezultate finale

USL - 46,43%

PDL - 15,32%

UNPR - 15.24%

SECTOR 3 - rezultate parţiale oficiale

Robert Negoiţă (USL) - 56,45%

Liviu Negoiţă (PDL) - 29,26%

Consiliul local Sector 3 - rezultate parţiale oficiale

USL - 57,35%

PDL - 22,02%

PP-DD - 10,97%

SECTOR 4 - rezultate finale

Cristian Popescu Piedone (USL) - 80,35%

Sulfina Barbu (PDL) - 8,30%

Consiliul local Sector 4 - rezultate finale

USL - 67,87%

PDL - 12,13%

PPDD - 11,11%

SECTOR 5 - rezultate parţiale oficiale

Marian Vanghelie (USL) - 54,82%

Cristian Atănăsoaei (PDL) - 11,07%

Consiliul local Sector 5 - rezultate parţiale oficiale

USL - 55,63%

PDL - 14,47%

PP-DD - 11,68%

SECTOR 6 - rezultate finale

Rareş Mănescu (USL) - 49,96%

Cristian Poteraş (PDL) - 20,32%

Consiliul local Sector 6 - rezultate finale

USL - 57,82%

PDL - 17,61%

PP-DD - 11,07%

Alba

Primăria Alba Iulia - rezultate finale

Mircea Hava (PDL) - 49,61%

Călin Potor (PNL) - 36,32%

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Ion Dumitrel (PDL) - 41,93%

Teodor Atanasiu (USL) - 40,48%

Arad

Primăria Arad - rezultate parţiale oficiale

Gheorghe Falcă (PDL+PER) - 47,32%

Lia Ardelean (USL) - 33,29%

Consiliul Judeţean Arad - rezultate parţiale oficiale

Nicolae Ioţcu (PDL) - 38,49%

Ioan Cristina (USL) - 38,24%

Argeş

Primăria Piteşti - rezultate finale

Tudor Pendiuc (USL) - 69,25%

Daniel Dragomir (PDL) - 17,18%

Consiliul Judeţean Argeş - rezultate finale

Constantin Nicolescu (PSD) - 59,56%

Consilieri Judeţeni

USL - 60,36%

Alianţa pentru Argeş şi Muscel - 19,44%

PP-DD - 11,22%

Bacău

Primăria Bacău - rezultate finale

Romeo Stavarache (USL) - 57,93%

Cristinel Manolache (Partidul Ecologist) - 12,05%

Valerian Timofte (PP-DD) - 7,56%

Florin Lazăr (PDL) - 4,27%

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Dragoş Benea (USL) - 59,51%

Constantin Scripăţ (PDL) - 18,69%

Bihor

Primăria Oradea - rezultate finale

Ilie Bolojan (USL) - 66,08%
Cseke Attila Zoltan (UDMR) - 18,87%
Mihai Dan Groza (PDL) - 6,16%

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Cornel Popa (PNL) - 45,42%

Radu Ţârle (PDL) - 23,13%

Bistriţa-Năsăud

Primăria Bistriţa - rezultate finale

Ovidiu Creţu (USL) - 47,83%

Vasile Moldovan (PDL) - 29,38%

Lucian Adrian Ungur (PPDD) - 13,17%

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Emil Radu Moldovan (USL) - 45,26%

Vasile Borş (PDL) - 38,10%

Ştefan Todea (PP-DD) - 6,09%

Consiliul Judeţean - mandate - rezultate finale

USL - 15 mandate

PDL - 13 mandate

PP - DD - 2 mandate

Voturi: USL - 44,33%, PDL - 37,58%, PP-DD - 6,25%

Botoşani

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Florin Ţurcanu (USL) - 51,38%

Primăria Botoşani - rezultate finale

Ovidiu Portariuc (USL) - 47,27%

Cătălin Flutur (PDL) - 39,99%

Brăila

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Gheorghe Bunea Stancu (PSD) - 46,49%

Primăria Brăila - rezultate finale

Aurel Simionescu (PSD) - 47.374 voturi

Consilieri Judeţeni

USL - 45,82%

Alianţa pentru Viitorul Brăilei - 21,02%

PP-DD - 17,98%

Braşov

Primăria Braşov - rezultate finale

George Scripcaru (PDL) - 55.416 voturi

Cătălin Leonte (PSD) - 49.531 voturi

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Aristotel Căncescu (USL) - 46,15%

Nicolae Ţucunel (independent) - 28,43%

Buzău

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Marian Cristinel Bîgiu (PNL) - 43,70%

Cezar Preda (PDL) - 22,48%

Victor Mocanu (independent) - 19,02%

Primăria Buzău - rezultate finale

Constantin Boşcodeală (PSD) - 27.322 voturi

Paul Negoiţă (independent) -  17.404 voturi

Călăraşi

Primăria Călăraşi - rezultate finale

Daniel Ştefan Drăgulin (PNL) - 18.379

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Răducu Filipescu (PNL) - 51,59%

Stelian Fuia (PDL) - 29,58%

Caraş-Severin

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Sorin Frunzăverde (PNL) - 47,8%

Paul Purea (PP-DD) - 18,08%

Primăria Reşiţa - rezultate finale

Mihai Ştefănescu (PSD) - 19.427 voturi

Valentin Blănariu (PP-DD) - 5.061 voturi

Consilieri Judeţeni

USL - 50,40%

PDL - 14%

PP-DD - 12,48%

Cluj

Primăria Cluj-Napoca - rezultate finale

Emil Boc (PDL) - 53.674 voturi

Marius Nicoară (USL) - 52.251 voturi

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Horea Uioreanu (PNL) - 37,43%

Consilieri Judeţeni

USL - 39,80%

PDL - 31,16%

UDMR - 12,72%

Constanţa

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Nicuşor Constantinescu (PSD) - 60,82%

Florin Gheorghe (PDL) - 13,88%

Primăria Constanţa - rezultate finale

Radu Ştefan Mazăre (USL) - 62,78%

Christian Gigi Chiru (PDL) - 13,51%

Covasna

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Tamas Sandor (UDMR) - 56,69%

Elod Nemes (Partidul Popular Maghiar din Transilvania) - 11,36%

Primăria Sfântu Gheorghe - rezultate finale

Antal Arpad (UDMR) - 19.442 voturi

Mădălin Guruianu (USL) - 2.659 voturi

Dâmboviţa

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Adrian Ţuţuianu (USL) - 52,78%

Florin Popescu (PDL)  - 35,82%

Consiliul Judeţean - mandate - rezultate finale

USL - 18 mandate

PDL  - 13

PP-DD - 3

Voturi: USL - 52,01%, PDL - 35,23%, PP-DD - 8,15%

Primăria Târgovişte - rezultate finale

Gabriel Boriga (PDL) - 18.389 voturi

Gabriel Grozavu (PNL) - 17.143 voturi

Dolj

Primăria Craiova - rezultate finale

Lia Olguţa Vasilescu (USL) - 45,6%
Antonie Solomon (UNPR) - 40,8%

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Ion Prioteasa (PSD) - 59,20%

Ştefan Stoica (PDL) - 20,9%

Consilieri Judeţeni

USL - 55,65%

PDL - 20,14%

UNPR - 12,17%

Galaţi

Primăria Galaţi - rezultate parţiale oficiale

Marius Stan (USL) - 48,7%

Nicuşor Ciumacenco - 22,3%

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Nicolae Dobrovici-Bacalbaşa (USL) - 61,43%

Eugen Chebac (UNPR) - 22,72%

Giurgiu

Primăria Giurgiu - rezultate finale

Nicolae Barbu (independent) - 21.557 voturi

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Vasile Mustăţea (USL) - 55,68%

Dumitru Beianu (independent) - 20,97%

Gorj

Primăria Târgu Jiu - rezultate parţiale

Florin Cârciumaru (USL) - 71,4%

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Ion Călinoiu (USL)  - 58,84%

Ion Ruşeţ (PDL) - 17,94%

Harghita

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Borboly Csaba (UDMR) - 69,92%

Salamon Zoltan (PPMT) - 10,30%

Primăria Miercurea Ciuc - rezultate parţiale, sursa: numărătoare paralelă UDMR

Raduly Robert Kalman (UDMR) - 64%

Primăria Topliţa - rezultate parţiale

Stelu Platon (USL) - 76%

Hunedoara

Primăria Deva - rezultate finale

Petru Mărginean (USL) - 14.768 voturi

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Mircea Moloţ (PNL) - 44,24%

Consilieri Judeţeni

USL - 45,65%

Uniunea Social Populară - 30,27%

PP-DD - 11,28%

Ialomiţa

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Silvian Ciupercă (PSD) - 65,27%

Ştefan Stoica (PP-DD) - 15,88%

Consiliul Judeţean - mandate - rezultate finale

USL - 20 de mandate

Alianţa pentru Ialomiţa (PDL şi UNPR) - 7 mandate

PP-DD - 3 mandate

Primării - rezultate finale

PSD - 20 de mandate

USL - 20 de mandate

Alianţa pentru Ialomiţa - 15 mandate

PNL - 6 mandate

PDL - 3 mandate

Independenţi - 2 mandate

Primăria Slobozia - rezultate finale

Alexandru Stoica (USL) - 10.083 de voturi

Iaşi

Primăria Iaşi - rezultate finale

Gheorghe Nichita (PSD) - 59,4%

Tudor Ciuhodaru (UNPR) - 14,3%

Consiliul Judeţean Iaşi - rezultate parţiale oficiale

Cristian Adomniţei (PNL) - 64,12%

Petru Movilă (PDL) - 14,75%

Ilfov

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Marian Petrache (PNL) - 61,13%

Consilieri Judeţeni

USL - 56,64%

PDL - 23,53%

PP-DD - 8,60%

Maramureş

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale, sursa: numărătoare paralelă USL

Zamfir Ciceu (PC) - 51%

Mircea Man (PDL) - 21%

Primăria Baia Mare - rezultate finale

Cătălin Cherecheş (PNL) - 86,03%

Mehedinţi

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Adrian Duicu (PSD) - 44,13%

Mihai Stănişoară (PDL) - 42,53%

Primăria Drobeta Turnu Severin - rezultate parţiale, sursa: numărătoare paralelă PDL

Constantin Gherghe (PDL) - 50%

Mureş

Primăria Târgu Mureş - rezultate finale

Dorin Florea (Alianţa pentru Mures - PDL, UNPR şi PER) - 50,07%

Gyorgy Frunda (UDMR) - 37,26%

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Ciprian Dobre (PNL) - 40,64%

Emoke Edita Lokodi (UDMR) - 34,87%

Marius Emil Paşcan (Alianţa pentru Mureş) - 20,43%

Neamţ

Primăria Piatra Neamţ - rezultate finale

Gheorghe Ştefan (PDL) - 20.040 voturi

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Culiţă Tărâţă (UNPR) - 41,53%

Consilieri Judeţeni

USL - 40,09%

Alianţa Electorală Populară Progresistă Europeană Liberală - 39,28%

PP-DD - 12,31%

Olt

Primăria Slatina - rezultate parţiale

Darius Vîlcov (PSD) - a câştigat un nou mandat la primăria Slatina, potrivit numărătorii paralele.

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Paul Stănescu (PSD) - 62,43%

Teiu Păunescu (PP-DD) - 11,43%

Prahova

Primăria Ploieşti - rezultate finale

Iulian Bădescu (USL) - 49.696 voturi

Andrei Volosevici (PDL) - 48.054 voturi

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Mircea Cosma (PSD) - 48,03%

Adrian Dobre (PDL) - 34,52%

Sălaj

Primăria Zalău - rezultate finale

Radu Căpîlnaşiu (PNL) - 14.748 voturi

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Tiberiu Marc (PSD) - 41,81%

Consilieri Judeţeni

USL - 41,60%

UDMR - 20,86%

PDL - 19,45%

Satu Mare

Primăria Satu Mare - rezultate finale

Dorel Coica (USL) - 26.600 de voturi

Iuliu Ilyes (UDMR) - 20.624 voturi

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Adrian Ştef (PNL) - 38,80%

Csehi Arpad (UDMR) - 34,70%

Consiliul Judeţean - mandate - rezultate finale

USL - 13 mandate

UDMR - 12

PDL - 5

PP-DD - 2

Primării - rezultate finale

USL - 27 de primării

UDMR - 19

PDL - 9

FDG - 3

PCM - 1

PP-DD - 1

Mandate în consiliile locale - rezultate finale

USL - 261 de mandate

UDMR - 239

PDL - 159

Sibiu

Primăria Sibiu - rezultate finale

Klaus Iohannis (FDGR) - 77,9%

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Ioan Cindrea (USL) - 36,70%

Martin Bottesch (FDGR) - 28,91%

Cornel Ştirbeţ (PDL) - 17,49%

Suceava

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Ioan Cătălin Nechifor (USL) - 44,22%

Gheorghe Flutur (PDL) - 42,46%

Adrian Artene (PP-DD) - 6,58%

Consiliul Judeţean - mandate - rezultate finale

USL - 18 mandate

PDL - 15 mandate

PP-DD -  mandate

Consilieri locali - rezultate finale

PDL - 599 de consilieri locali

USL - 561 de consilieri locali

PP-DD - 112 consilieri locali

PSD - 62 de consilieri locali

UNPR - 55 de consilieri locali

PNL - 31 de consilieri locali

PRM - 26 de consilieri locali

PER - 14 consilieri locali

Uniunea Polonezilor din România - 5 consilieri locali

Alianţa de Centru Dreapta PNL- PC - 4 consilieri locali

PNŢCD, Comunitatea Ruşilor Lipoveni, Uniunea Ucrainenilor din România - câte 3 consilieri locali

Asociaţia Partida Romilor - 2 consilieri locali

Independenţi - 39 de consilieri locali

Primăria Suceava - rezultate finale

Ion Lungu (PDL) - 22.118 voturi

Teleorman

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Liviu Dragnea (USL) - 65,03%

Teodor Niţulescu (Alianţa pentru Teleorman) - 22,77%

Ion Izină (PP-DD) - 7,13%

Primăria Alexandria - rezultate finale

Victor Drăguşin (PSD) - 16.487 voturi

Stelică Tălpigă (PP-DD) - 2.324 voturi

Consiliul Local Alexandria - rezultate finale

USL - 13 mandate

Alianţa pentru Teleorman (PDL-PNŢCD) - 3 mandate

PP-DD - 3 mandate

Timiş

Primăria Timişoara - rezultate finale

Nicolae Robu (USL) - 50%

Adrian Orza (PNT-CD) - 22%

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Titu Bojin (USL) - 48,24%

Constantin Ostaficiuc (PDL) - 28%

Tulcea

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale oficiale

Horia Teodorescu (PSD) - 52, 13%

Victor Tarhon (PDL) - 33,42%

Primăria Tulcea - rezultate finale

Constantin Hogea (PDL) - 18.592 voturi

Trifon Belacurencu (PSD) - 10.603 voturi

Vâlcea

Primăria Râmnicu Vâlcea - rezultate parţiale, sursa: numărătoare paralelă

Emilian Frâncu (PNL) - 42%

Romeo Rădulescu (PDL) - 28%

Consiliul Judeţean - rezultate parţiale, sursa: numărătoare paralelă

Ion Cîlea (PSD) - 60%

Vaslui

Primăria Vaslui - rezultate finale

Vasile Pavăl (PSD) - 19.718 voturi

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Dumitru Buzatu (USL) - 58,45%

Mihai Dan Marian (PDL) - 23,65%

Consilieri Judeţeni - mandate

USL - 20 de mandate

PDL - 8

PP-DD - 3

Vrancea

Consiliul Judeţean - rezultate finale

Marian Oprişan (USL) - 69,08%

Primăria Focşani - rezultate finale

Decebal Bacinschi (PSD) - 54%

Alin Trăşculescu (PDL) - 21%

Consilieri Judeţeni

USL - 60,80%

Alianţa pentru Vrancea - 18.96%

PP-DD - 12,52%

  • PSD şi PNL apar în unele clasamente în mod separat deoarece USL au avut candidaţi comuni doar în reşedinţele de judet şi Bucureşti. În restul localităţilor PSD, PNL şi PC au înscris candidaţi separaţi.
Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN POLITIC
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 6°C 3°C
IASI 7°C 1°C
CLUJ 4°C -1°C
CONSTANTA 9°C 4°C
CRAIOVA 7°C 3°C
BRASOV 6°C 1°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 18 Ianuarie 2019, 01:36
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 17-01-2019
Deschidere: 7077.1
Maxim: 7208.13
Mimim: 7063.6
Variatie: 1.52%
TLV
1.77
3.73%
BRD
10.58
4.25%
SNG
28.50
0.18%
FP
0.84
0.47%
SIF5
2.09
0.72%
TGN
320.00
2.88%
TEL
20.50
0.24%
SNP
0.31
1.81%
SIF3
0.23
3.41%
SNN
8.10
0.12%
ARHIVĂ ȘTIRI