Revelația Golden State rescrie istoria NBA. Klay Thompson, 37 de puncte în 12 minute

Baschetbalistul Klay Thompson, de la Golden State Warriors, a doborât unul dintre cele mai vechi recorduri din NBA. Thompson a marcat 37 de puncte într-un singur sfert al partidei cu Sacramento Kings, potrivit bloomberg.com.

26 Ianuarie 2015, 17:54 (actualizat 26 Ianuarie 2015, 17:56) | Florian Petrică |
Klay Thompson / FOTO: wikipedia.org

În disputa dintre Golden State Warriors și Sacramento Kings, scor 126-101, Klay Thompson a marcat în total 52 de puncte, în cea mai prolifica seară a carierei sale. El a avut 13 aruncări reușite, toate în sfertul al treilea al meciului.

Vechiul record rezista din 1978 și îi aparținea lui George Gervin, de la San Antonio. El a înscris 33 de puncte în confruntarea cu New Orleans, pe 3 aprilie. Singurul care a reușit să egaleze această performanță în ultimele patru decenii, a fost Carmelo Anthony, pe 19 decembrie 2008.

Nu a fost însă singura performanță a serii. Dintre cele 13 coșuri, nouă au fost de trei puncte și datorită lor, Thompson a mai doborât un record. Până la această confruntare, lider a fost Joe Johnson, cu opt coșuri de trei puncte pe sfert, marcate pentru Brooklyn Nets, în 2013.

Klay Thompson are în prezent un salariu de 3 milioane de dolari la Golden State, conform hoopshype.com. Conducerea clubului a evaluat însă corect potențialul său, întrucât între 2016 și 2019, salariul lui va crește progresiv, de la 15, la aproape 19 milioane de dolari, pe sezon.

Golden State Warriors este cea mai puternică echipă a momentului în NBA, cu 36 de victorii și doar șase înfrângeri. Pe teren propriu, Warriors a câștigat 21 de meciuri și a pierdut unul singur.