Revanșă după 24 de ani. România-Suedia 1-0 în amicalul disputat la Craiova

28 martie 2018, 07:44

Început cu un moment de reculegere în memoria lui Nicolae Tilihoi, amicalul cu Suedia i-a găsit pe tricolori în apărare și Jannson, singur în careu, a trimis slab peste poarta lui Tătărușanu.

Cea mai importantă ocazie de gol a României a venit de la Mitriță. Jucătorul Craiovei a preluat preia mingea în tușă și a trimis puțin pe lângă poarta lui Johnsson.

Peste trei minute Stanciu, a fost bruscat în interiorul careului si a cerut penalty, dar a fost ignorat de arbitrul partidei.

Pe final de repriză, jocul a fost întrerupt după ce din peluză au fost aruncate obiecte în teren.

Execuția lui Țucudean nu a modificat tabela și, la pauză, s-a intrat fără gol marcat.

Contra a fost inspirat în actul secund. L-a introdus pe Dorin Rotariu și fostul dinamovist a marcat după numai trei minute.

Replica nordicilor nu a întârziat și Tătărușanu s-a remarcat la acțiunea lui Guidetti.

În prelungiri, debutantul Dennis Man a irosit ultima sansa de gol si Romania s-a impus cu 1-0.