Real Madrid, Manchester City, Bayern Munchen şi Atletico Madrid sunt semifinalistele UEFA Champions League

În sferturile de finală Real Madrid a eliminat pe VFL Wolfsburg, Manchester City a trecut de campioana Franţei Paris Saint Germain, Bayern Munchen a scos din competiţie pe Benfica Lisabona, iar Atletico Madrid a eliminat deţinătoarea trofeului FC Barcelona.

14 Aprilie 2016, 11:25 (actualizat 14 Aprilie 2016, 12:17) |
Liga Campionilor. Champions League

Real Madrid şi Manchester City au fost primele calificate în semifinalele UEFA Champions League după ce au trecut de VFL Wolfsburg, 3-2 la general, respectiv PSG, tot 3-2 la general.

Miercuri seară Atletico Madrid a produs surpriza şi a eliminat deţinătoarea trofeului, FC Barcelona, pe care a învins-o pe ''Vicente Calderon'' 2-0, în manşa a doua a sferturilor de finală. În tur FC Barcelona, se impusese cu 2-1.

Celebra tripleta ofensivă a catalanilor, Messi - Suarez - Neymar, nu a reuşit să treacă de o defensivă perfect aşezată în teren de Diego Simeone.

Atletico a deschis scorul în minutul 36, prin francezul Griezmann, după o centrare perfectă a lui  Saul Niguez.

După bara lui Saul Niguez din minutul 53 Atletico a rezistat asaltului  catalan, iar Luis Suarez a scăpat de eliminare după ce l-a lovit cu cotul pe Diego Godin.

Echipa lui Simeone a dat lovitura pe final, după ce Iniesta a comis henţ în propriu careu, iar Griezmann a transformat lovitura de la 11 m.

În semifinale s-a calificat şi Bayern Munchen, 2-2 în returul cu Benfica.

Benfica a deschis scorul prin mexicanul Jimenez după centrarea genială a lui Eliseu. Bayern a revenit însă rapid şi reuşita chilianului Vidal a restabilit egalitatea pe tabelă.

În repriza secundă Thomas Muller i-a dus pe bavarezi în avantaj, apoi Douglas Costa a nimerit bara.  Benfica a egalat în minutul 76 prin Talisca, lovitură liberă transformată impecabil, însă Bayern merge în semifinale cu 3-2 la general.