Real Madrid și Borussia Dortmund-în ”optimile” Ligii. Cosmin Moți, accidentat în meciul cu FC Basel

Real Madrid și Borussia Dortmund au obținut matematic accesul în optimile de finală ale Ligii Campionilor, fiind primele echipe care au reușit victorii pe linie în primele patru etape ale Ligii Campionilor.

Pe de altă parte, fundașul Cosmin Moți a ieșit accidentat de pe teren în meciul lui Ludogoreț Razgrad de la Basel, pierdut de campioana Bulgariei cu scorul de 0-4.

04 Noiembrie 2014, 23:40 (actualizat 06 Noiembrie 2014, 10:20) |
Real Madrid - Liverpool 1-0 / FC Basel - Ludogoret 4-0

Rezultatele complete înregistrate marți seară în etapa a patra a Champions League:

Juventus - Olympiacos Pireu 3-2 / Malmo FF - Atletico Madrid 0-2
GRUPA A

• Malmö FF - Atletico Madrid: 0 - 2 (Koke '30, Raúl García '78)
  • Juventus Torino - Olympiacos Pireu: 3 - 2 (Andrea Pirlo '21, Roberto Jiménez '65-autogol, Paul Pogba '66 / Botía '24, Delvin Ndinga '61) - mijlocașul Andrea Pirlo a bifat jocul cu numărul 100 în Liga Campionilor, al cincilea jucător din istorie care atinge această bornă, după Ryan Giggs, Raul Gonzalez, Xavi Hernandez și Clarence Seedorf. În minutul 90+5, Arturo Vidal a ratat un penalty pentru gazde

GRUPA B

• FC Basel - Ludogoreț Razgrad: 4 - 0 (Breel Embolo '34, Derlis González '41, Shkelzen Gashi '59, Marek Suchý '65) - fundașul oaspeților, Cosmin Moți, a fost accidentat în minutul 17 și a fost schimbat patru minute mai târziu cu Alexandar Aleksandrov
  • Real Madrid - FC Liverpool: 1 - 0 (Karim Benzema '27) - atacantul francez de 26 de ani a punctat pentru a cincea oară în acest sezon al competiției, a cincea oară în ultimele 5 stagiuni. E al patrulea jucător care reuşeşte acest lucru în istoria competiţiei, după Thierry Henry, Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo.

4.Ludogoreț41033-83

Zenit Sankt Petersburg - Bayer Leverkusen 1-2 / Benfica Lisabona - AS Monaco 1-0
GRUPA C

• Benfica - AS Monaco: 1 - 0 (Talisca '82)
  • Zenit Sankt Petersburg - Bayer Leverkusen: 1 - 2 (Salomon Rondón '89 / Heung-Min Son '68, '73)

GRUPA D

• Arsenal Londra - Anderlecht Bruxelles: 3 - 3 (Mikel Arteta '25, Alexis Sánchez '29, Alex Oxlade-Chamberlain '58 / Antony Vanden Borre '61, '73-penalty, Aleksandar Mitrović '90)
  • Borussia Dortmund - Galatasaray Istanbul: 4 - 1 (Marco Reus '39, Sokratis Papastathopoulos '54, Claudio Immobile '73, Semih Kaya '84-autogol /Hakan Balta '69) - primul gol primit de gazde în această ediție a Ligii Campionilor. În minutul 10 al primei reprize, meciul a fost întrerupt pentru scurt timp, din cauza torțelor și fumigenelor aruncate de suporterii turci pe gazon. De altfel, partida a fost precedată de numeroase incidente pe străzile din Dortmund, provocate de fanii Galatei.