Real Madrid a învins Manchester United în meciul caritabil al „veteranilor”

Madrilenii au învins Manchester United cu 3-2 într-o partidă de caritate în care au jucat nume mari din istoria celor două echipe ca Figo, Roberto Carlos, portarul Van der Sar, Denis Irwin, Dwight Yorke, Butragueno, Andy Cole şi alţii.

03 Iunie 2012, 23:48 |
Veteranii lui Real Madrid au învins fostele vedete ale echipei Manchester United într-un meci caritabil

Spaniolii au găzduit cea de-a treia ediţie a meciului caritabil „Corazon Classic Match” şi au reuşit să facă spectacol în faţa propriilor fani.

Madrilenii au învins Manchester United cu 3-2 într-o partidă de caritate în care au jucat nume mari din istoria celor două echipe ca Figo, Roberto Carlos, portarul Van der Sar, Denis Irwin, Dwight Yorke, Butragueno, Andy Cole şi alţii, scrie site-ul oficial al „albilor”.

Cu o zi înainte de startul partidei care a adunat marile vedete ale celor două echipe, spaniolii aveau vândute mai bine de trei sferturi din biletele disponibile pentru partida de pe Santiago Bernabeu.

Organizatorii sperau să adune peste 500.000 de euro, bani care vor fi donaţi unei cauze caritabile.

Morientes a deschis scorul în minutul şapte cu un lob, iar un minut mai târziu, „diavolii roşii” au egalat prin golul lui Lee Sharp.

Ocaziile au alternat de ambele părţi, însă în minutul 11 Figo a transformat o pasă primită de la Zidane. La pauză, Real Madrid conducea cu 2-1.

În a doua repriză, echipa britanică a avut ocazia să egaleze printr-un penalty bătut de Sheringham, dar apărat de Contreras.

Veteranii lui Real Madrid s-au distanţat două minute mai târziu prin golul superb al lui Redondo, care a reuşit să dribleze în careu doi fundaşi.

Zece minute mai târziu, Sheringham şi-a reparat greşeala de la penalty şi a înscris, însă tabela a rămas neschimbată până la finalul meciului.

Iată echipele de start:

Real Madrid: Buyo, Chendo, Roberto Carlos, Hierro, Sanchis, Zidane, Redondo, Butragueno, Morientes, Martin Vasquez, Figo. Rezerve: Sabido, Illgner, Santillana, Helguera, Amavista, Alfonso, Fernando Sanz, Karanka, Contreras, Ivan Perez, Velasco, Ramis, Garcia Cortes, Julio Llorente.

Manchester United: Van de Sar, Lee Martin, Irwin, Fortune, Johnsen, Dublin, Cole, Sheringham, Lee Sharpe, Blomqvist, Yorke. Rezerve: Van der Gouw, Blackmore.