COPA DEL REY

Real - Atletico 2-2 / Atletico - în "sferturile" Cupei Spaniei. Luptă cu Barcelona pentru semifinale

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după ce a remizat pe Santiago Bernabeu cu Real Madrid, scor 2-2, la capătul unui meci dominat clar de gazde.

În tur, Los Colchoneros se impuseseră cu 2-0, iar pentru un loc în semifinale se vor duela cu FC Barcelona.

15 Ianuarie 2015, 23:03 (actualizat 16 Ianuarie 2015, 00:52) |
Diego Simeone, antrenorul lui Atletico Madrid
Cristiano Ronaldo, cu al treilea său Balon de Aur, pe Santiago Bernabeu

Atletico a condus în două rânduri, prin  golurile lui Fernando Torres ('1, '46), în timp ce Realul nu a putut puncta decât prin Sergio Ramos ('20) şi Cristiano Ronaldo ('54), în ciuda posesiei zdrobitoare.

Acestea au fost primele reuşite pentru Fernando Torres, revenit pe Vicente Calderon, în urma unui schimb cu AC Milan, în care a fost inclus Alessio Cerci.

Componenţa echipelor:

• Real Madrid: Keylor Navas - Carvajal, Pepe ('59 Varane), Sergio Ramos, Marcelo - Kroos, Isco, James Rodriguez ('72 Jesé) - Cristiano Ronaldo, Bale, Benzema. Antrenor: Carlo Ancelotti
  • Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Miranda, Godín, Siqueira - Mario Suárez, Tiago - Koke, Raúl García ('81 Raul Jiménez), Griezmann ('73 Gabi) - Torres ('58 Arda Turan). Antrenor: Diego Simeone

Înaintea jocului, Cristiano Ronaldo a prezentat suporterilor de pe Santiago Bernabeu trofeul Balonul de Aur, pe care şi l-a adjudecat luni pentru a treia oară în carieră.

(w460) Cristiano

Pe de altă parte, Atletico a ratat a patra victorie consecutivă a în fața marii rivale, în fața căreia a pierdut trofeul Ligii Campionilor, 1-4, după prelungiri, în 24 mai 2014. Cu toate acestea, Atletico a reușit să se impună în Supercupa Spaniei (1-1 în deplasare și 1-0 pe teren propriu), după care a câștigat și jocul de campionat de pe Santiago Bernabeu, cu 2-1.

Ultima victorie Realului în fața rivalilor locali, în competițiile interne, a avut loc în semifinalele Cupei Spaniei de anul trecut (3-0 pe teren propriu, în 5 februarie 2014, după 0-1 în tur), iar ultimul succes în campionat datează din 1 decembrie 2012 (2-0 în fața propriilor fani).

Real Madrid conduce însă autoritar la numărul victoriilor directe, 144 - 67, din 269 de întâlniri. Prima dintre acestea a avut loc la 2 decembrie 1906 (2-1 pentru ”Albi”).

În ultimul meci al ”sferturilor” Cupei Spaniei, FC Barcelona s-a impus în deplasarea de la Elche cu scorul de 4 - 0, deși s-a folosit o echipă experimentală, prin reușitele lui Jérémy Mathieu ('20), Sergi Roberto ('40), Pedro ('43-penalty) și Adriano Correia ('90+1).

Echipa trimisă pe teren de tehnicianul Luis Enrique: Ter Stegen - Montoya ('61 Douglas Pereira), Bartra, Mathieu, Adriano - Sergi Roberto, Adama Traoré ('61 Halilović), Gumbau - Pedrito, Rafinha, Munir.

Celelalte rezultate din sferturile de finală ale Cupei Spaniei:

Jocuri tur

• FC BARCELONA - Elche: 5 - 0 (Neymar '34, '59, Luis Suárez '39, Lionel Messi '45-penalty, Jordi Alba '55)
  • VILLARREAL - Real Sociedad: 1 - 0 (Denis Cherișev '72)
  • Celta Vigo - ATHLETIC BILBAO: 2 - 4 (Álex López '11, Charles '54 / San José '5, Aduriz '15, '87-penalty, Markel Susaeta '61)
  • MALAGA - Levante: 2 - 0 (Juan Pablo Añor '16, Ricardo Horta '78)
  • Valencia - ESPANYOL: 2 - 1 (José Gayá '11, Alvaro Negredo '86-penalty / Christian Stuani '60)
  • Almeria - GETAFE: 1 - 1 (Verza '59-penalty / Verza '21-autogol)
  • Granada - FC SEVILLA: 1 - 2 (Lassane Bangoura '90+2 / Gerard Deulofeu '31, Kevin Gameiro '53)

Jocuri retur

• ATHLETIC BILBAO -  Celta Vigo: 0 - 2 (Etxeita '48-autogol, Fabian Orellana '61-penalty)
  • Levante - Malaga: 3 - 2 (David Barral '71, '74, Juanfran '85 / Ricardo Horta '22, Recio '38) - gazdele au încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea atacantului David Barral în minutul 90
  • Real Sociedad - VILLARREAL: 2 - 2 (Carlos Vela '45, Granero '74 / Gerard Moreno '26, Giovani dos Santos '72) - fundaşul oaspeţilor Mateo Musacchio a fost eliminat în minutul 82
  • ESPANYOL - Valencia: 2 - 0 (Felipe Caicedo '79, '89) - fundaşul oaspeţilor, Shkodran Mustafi, a fost eliminat în minutul 14
  • GETAFE - Almeria: 1 - 0 (Álvaro Vázquez '76)
  • FC SEVILLA - Granada: 4 - 0 (Kevin Gameiro '18, '55, Iago Aspas '27, Denis Suárez '64)