Reacţii după Elveţia - România 0-1: Gicu Grozav a jucat la înălţimea numelui

România a câştigat, miercuri seară, în faţa reprezentativei de fotbal a Elveţiei, cu scorul de 0-1, într-un meci amical disputat la Lucerna. Golul tricolorilor a fost marcat de Gicu Grozav, care a reuşit să puncteze chiar la debutul pentru echipa de seniori a României.

31 Mai 2012, 10:18 (actualizat 16 Octombrie 2013, 14:36) |

Echipa naţională de fotbal a României a câştigat, cu scorul de 1-0, în faţa echipei care a învins săptămâna trecută, cu un impresionant 5-3, reprezentativa Germaniei.

Victoria de miercuri seară a rămas primul succes al României în Elveţia din '69, cînd "tricolorii" au învins printr-un autogol, potrivit GSP.ro.

Declaraţii după meci

"Grozav a avut momente bune, a marcat un gol splendid. Pe lîngă tineri, avem nevoie şi de experienţă. Mutu nu e bătrîn, mai poate ajuta naţionala" (Emeric Ienei, fost selecţioner România)

"Numărul 10 nu trebuie purtat de Florescu, ci de Grozav, care şi-a cîştigat dreptul de a rămîne în lotul naţionalei" (Ioan Becali, fost impresar)

"Azi nu am cîştigat doar un jucător, pe Grozav, ci am făcut şi un joc tactic foarte bun, în special pe faza defensivă. Rezultatul e fără importanţă dacă nu ne omogenizăm pentru meciurile oficiale." (Răzvan Raţ, căpitan România)

"Redebutul a fost senzaţional. Mă gîndesc la cît mai multe selecţii şi la visul meu, să ne calificăm la Mondiale." (Bogdan Lobonţ, portar România)

"La ratarea din minutul unu, mă gîndeam că am ghinion pentru că purtam numărul 13. Dar nu sînt superstiţios şi s-a văzut asta mai tîrziu." (Gheorghe Grozav, atacant România)

"Viitorul sună bine. Se formează un nucleu bun, rezultatul ne dă speranţe de calificare." (Valerică Găman, fundaş România)

"Mă bucur foarte mult pentru debutul meu la echipa naţională şi sper ca în continuare domnul Piţurcă să conteze pe mine. Trebuie să dau o bere, o masă la băieţi după acest gol şi prim meci. Sper să o ţin tot aşa şi să joc meci de meci cât mai bine şi la echipa de club, şi la naţională, unde vreau să ajung să fiu titular. Am avut unele emoţii când m-am văzut în teren cu jucători ca Lobonţ, ca Raţ, ca Goian, care au multe meciuri la echipa naţională şi o experienţă foarte mare, dar când am intrat în meci nu am mai simţit emoţiile. Muncim mult, avem o echipă tânără şi sperăm să ne calificăm la Cupa Mondială. Elveţienii au intrat puţin cu nasul pe sus după ce au câştigat cu Germania şi noi le-am dat peste nas. Tricoul l-am dat fratelui meu, care a fost în tribună la meci", a spus atacantul formaţiei Universitatea Cluj." (Gheorghe Grozav, atacant România)

Elveţia a părut o echipă diferită de cea din meciul cu Germania

Comentariul minut cu minut al meciului poate fi consultat aici.

Unicul gol din poarta elveţienilor a fost marcat de Gicu Grozav, in minutul 56, dar Elveţia nu a mai părut aceeaşi echipă care a umilit Germania.

Jocul a avut ritm după fluierul de începere a meciului, când fazele s-au alternat de la o poarta la alta.

România a început bine meciul şi a avut ocazia să deschidă scorul în chiar primele faze ale meciului, dar acelaşi Grozav a trimis balonul pe lângă poarta elveţienilor de la numai cinci metri.

Bogdan Lobonţ a avut mai multe intervenţii bune de-a lungul meciului, deşi nu a mai jucat de mult timp.

Piţurcă a folosit apărarea şi contraatacul

Selecţionerul Victor Piţurcă a optat pentru un joc de aşteptare şi a preferat să lase echipa sa foloseasca arma contraatacului, care a şi dat rezultate la golul lui Gicu Grozav.

După scorul nul de la pauză, elveţienii şi-au intensificat ritmul atacurilor, însă tricolorii au fructificat un contraatac pe traseul Alexe – Torje – Grozav.

Acesta a punctat cu o lovitura de cap  în minutul 56. Naţionala României nu a mai avut ocazii până la finalul partidei, dar s-a apărat bine, în ciuda dominării eleveţiene de pe teren.

Deocamdată, România arată bine in aceste pregatiri, dar concluzia finala va putea fi trasă dupa meciul cu Austria care se va desfăşura luni, 5 iunie.

Victoria din seara de miercuri le dă încredere elevilor lui Piţurcă pentru următorul meci amical, dar şi pentru preliminariile Campionatului Mondial, care vor începe în toamnă.

Olteanul "Roxi" a oprit meciul

În minutul 6, unul dintre suporterii olteni veniţi in România a pătruns pe terenul de joc. În vârstă de 23 de ani, "Roxi", cum e cunoscut în galerie, purta un tricou cu sloganul "Justice for Craiova", potrivit GSP.ro.

S-a oprit în faţa tribunei oficiale, unde se aflau Mircea Sandu şi Dumitru Dragomir, a bătut palma cu Florescu, i-a spus ceva lui Găman, fostul căpitan al Universităţii, după care Bourceanu l-a împins uşor în afara terenului.

Timp de mai bine de un minut, Ottmar Hitzfeld, selecţionerul Elveţiei, fanii gazdelor, dar şi stewarzii, au privit nedumeriţi. Apoi, oamenii de ordine l-au scos din teren pe intrus. Tot oltenii au afişat şi un baner cu "FRF şi LPF egal Mafia!".

Un moment similar a avut loc şi la finala Europa League găzduită pe Stadionul Naţional din Bucureşti.