RCM Timişoara şi CSM Ştiinţa Baia Mare îşi vor disputa titlul naţional la rugby

RCM Timişoara şi CSM Ştiinţa Baia Mare vor juca finala Superligii de rugby, după ce au dispus în semifinalele de sâmbătă, de pe teren propriu, cu RCJ Farul Constanţa, scor 42-8 (20-0), respectiv de CSA Steaua, scor 26-16 (11-16).

Finala se va juca în data de 5 octombrie, la Bucureşti, pe stadionul Arcul de Triumf.

28 Septembrie 2013, 18:12 (actualizat 28 Septembrie 2013, 20:01) |
RCM Timişoara şi CSM Ştiinţa Baia Mare în finala Superligii de rugby

Campioana RCM Universitatea de Vest Timişoara a dispus fără emoţii de constănţeni pe stadionul propriu, ''Gheorghe Răşcanu'', cu scorul de 42-8 (20-0), graţie a 6 eseuri, 3 transformări şi 2 lovituri de pedeapsă. Oaspeţii, care au rămas în inferioritate numerică în minutul 50, nu au reuşit decât un sinfur eseu şi o lovitură de pedeapsă.

Acest meci a marcat şi revenirea pe teren a lui Mădălin Lemnaru, după o lungă perioadă de refacere în urma unei accidentări.

Cealaltă semifinală, de pe stadionul ''Lascăr Ghineţ'', din Baia Mare, transmisă în direct de TVR 2, a fost mult mai echilibrată, dar gazdele s-au impus în faţa Stelei cu 26-16, chiar dacă la pauză erau conduşi cu 16-11. Băimărenii au reuşit trei eseuri, părin Csaba Gal, trei lovituri de pedeapsă şi o singură transformare, în timp ce roş-albaştrii nu au izbutit decât un singur eseu (prin Robert Dascălu), trei lovituri de pedeapsă, prin golgheterul Superligii, Florin Vlaicu, şi o transformare.

Aceasta a fost cea de-a şaptea semifinală dintre cele două echipe, iar CSM a câştigat-o doar pe  doua, după cea de anul trecut (scor 24-20).

CSM Baia Mare a fost campioană naţională de trei ori la rând în intervalul 2009-2011, iar anul trecut RCM Universitatea Timişoara a recucerit titlul după o pauză de 40 de ani. Până în 2009, doar Farul Constanţa a spart supremaţia echipelor din Bucureşti în rugby-ul autohton, cu titlurile din 1995 şi 1997, iar cealaltă echipă care reuşise să se impună în Superligă, după Revoluţie a fost CSM Baia Mare, în 1990.