STRANIERI

Raul Rusescu - primul gol în campionat pentru Osmanlispor

Atacantul Raul Rusescu a marcat primul gol în campionat pentru Osmanlispor, în succesul cu 4-0 din deplasarea de la Bursaspor, meci în care atât el a fost schimbat în minutul 79, iar mijlocașul Gabriel Torje a fost integralist.

11 Decembrie 2015, 21:11 (actualizat 11 Decembrie 2015, 21:12) |
Raul Rusescu

Vâlceanul de 27 de ani, care mai punctase pentru fosta Ankaraspor și într-un meci din Cupa Turciei, pe 22 septembrie, a marcat în minutul 31, pentru 3-0, și a fost înlocuit cu atacantul camerunez Pierre Webó. Acesta din urmă a venit la Osmanlispor în vară de la Fenerbahce, formație pentru care a evoluat în ultimele 3 sezoane (32 de goluri în toate competițiile).

Raul Rusescu a bifat a cincea apariție în Șuperlig (a doua oară titular), iar de alte opt ori a luat loc doar pe banca de rezerve. A semnat cu Osmanlispor pe trei sezoane în data de 22 august, la trei zile după rezilierea contractului cu FC Sevilla, şi are un salariu anual de aproximativ 500.000 de euro.

De partea cealaltă, Gabriel Torje, transferat la această formație la începutul lunii august, cu Lukasz Szukala şi cu Takayuki Seto,a jucat a 14-a oară în campionat pentru Osmanlispor (a 13-a oară titular, a noua oară integralist), răstimp în care a punctat de două ori.

Osmanlispor, fostă Ankaraspor, a fost retrogradată din Șuperlig în 2009, după 5 sezoane consecutive în primul eșalon, întrucât președintele clubului a plecat la rivala Ankaragucu, gest receptat de Federație drept o încălcare a fair-play-ului. În următorii 4 ani, echipa a fost desființată, dar s-a înscris în liga a doua în anul 2013.