LIGA I

Raul Rusescu, noul golgheter al Ligii I, după Steaua - Gloria Bistriţa 4-0

Raul Rusescu şi Mihai Costea au marcat toate golurile meciului Steaua - Gloria Bistriţa: 4-0.

Astfel, roş-albaştrii şi-au consolidat poziţia de lideri de necontestat ai campionatului, în timp ce atacantul Raul Rusescu a devenit cel mai bun marcator al Ligii I, după 13 etape.

28 Octombrie 2012, 23:55 |
Steaua, în marş spre al 24-lea titlu de campioană

Raul Rusescu a izbutit duminică prima "dublă" pentru Steaua din luna august, în timp ce Mihai Costea a reuşit primele goluri pentru roş-albaştri din acest sezon, în meciul câştigat cu scorul de 4-0 de echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf, pe stadionul din Ghencea, în faţa Gloriei Bistriţa.

Noul lider al ierarhiei golgheterilor a punctat în minutele 24 şi 84, în timp ce Mihai Costea, aflat la prima "dublă" pentru Steaua, a înscris în minutele 7 şi 29.

Aceasta este cea mai clară victorie a Stelei din acest sezon, după meciul cu "U" Cluj, de pe Arena Naţională, câştigat cu scorul de 5-1. De asemenea, Steaua a mai reuşit şi două triumfuri cu scorul de 3-0, pe teren propriu cu Ceahlăul Piatra Neamţ şi în deplasare cu CSMS Iaşi.

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş (Gardoş '46), Latovlevici - Bourceanu, Pintilii (Bălan '46) - Popa, Rusescu, M. Costea - Nikolici (Filip '69). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Gloria Bistriţa: Dolha - Traşcă, Năstase (Ionescu '46), Kanon, Cafasso (Reano '46) - Anton, Enescu - Ţârcă, Predescu, Ayza (Laio '70) - Braganca. Antrenor: Nicolae Manea.

13102128-10 (+18)32(+11)
2.Pandurii Târgu Jiu1282222-14 (+8)26(+8)
3.Astra Giurgiu1373327-17 (+10)24(+3)
4.Petrolul Ploieşti1364322-14 (+8)22(+4)