LIGA EUROPA

Raul Rusescu a marcat primele goluri pentru FC Sevilla în Liga Europa

În play-off-ul Ligii Europa, România va fi reprezentată nu numai de Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti şi Astra Giurgiu, dar şi de Raul Rusescu, Bănel Nicoliţă şi tehnicianul Dorinel Munteanu.

Tragerea la sorţi a play-off-ului Ligii Europa va avea loc vineri, de la ora 14:00, la Nyon.

09 August 2013, 01:00 |
Raul Rusescu / FOTO: sevillafc.es

Atacantul Raul Rusescu a reuşit primele două goluri pentru noua sa echipă, FC Sevilla, victoria cu 6-1 din Muntenegru, cu FK Mladost Podgorica, în manşa a doua a turului al treilea preliminar al Ligii Europa. Vâlceanul de 25 de ani a punctat pentru 2-0 ('23) şi 5-0 ('39), iar celelalte goluri au fost marcate de Jairo Samperio ('10), Bryan Rabello Mella ('33), Coke ('37, '60), respectiv Miloš Pavićević ('90+1).

În tur, andaluzii se impuseseră cu 3-0 (), într-un meci în care Raul Rusescu a fost introdus pe teren de tehnicianul Unai Emery în minutul 76.

Raul Rusescu s-a transferat la FC Sevilla în data de 14 iunie, contra sumei de 2,2 milioane de euro
, şi, la prezentarea sa oficială a fost prezent şi consulul general României la pentru regiunile Andaluzia şi Murcia, Manuel Pleşa.

Un alt român a înscris joi, în Liga Europa, într-o partidă disputată în Republica Moldova, contra unei formaţii antrenate de Ştefan Stoica: mijlocaşul Bănel Nicoliţă a "închis tabela" în meciul FC Viitorul Orhei - Saint-Etienne: 0-3. Românul de 28 de ani a punctat în minutul 69, la zece minute după introducerea sa pe teren, după ce francezii conduceau cu 2-0 (Brandão '29, Romain Hamouma '39).

În tur, francezii se impuseseră tot cu 3-0.

Nicoliţă, cumpărat de la Steaua, pentru 700.000 de euro, în august 2011, a marcat de trei ori pentru alb-verzi, în partidele din campionat, de pe teren propriu, cu Montpellier (noiembrie 2011), Ajaccio (noiembrie 2011) şi Caen (decembrie 2011).

De asemenea, şi echipa antrenată de Dorinel Munteanu, Kuban Krasnodar, s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce i-a învins şi în retur pe scoţienii de la Motherwell, cu scorul de 1-0 (Stephen McManus '51), într-un meci arbitrat de o brigadă românească, ce l-a avut la "centru" pe Cristi Balaj. Atacantul Gigel Bucur nu a fost reţinut în lot pentru acest joc.

În prima manşă, ruşii se impuseseră fără emoţii deosebite, cu scorul de 2-0.