Rapperul american 50 Cent a ajuns sărac lipit pământului. După ce acum două săptămâni a cerut să între în insolvenţă, artistul american trebuie să plătească o amendă de 7 milioane de dolari.
Un tribunal din New York l-a condamnat pe 50 Cent să plătească această amendă în aşa-numita afacere sex tape.
Femeia care apare alături de cântăreţ într-un videoclip într-o ipostază intimă l-a dat în judecată pe artist şi a câştigat.
Tribunalul l-a declarat pe 50 Cent vinovat de încălcarea drepturilor civice ale femeii batjocorite în videoclip şi de faptul că i-a produs suferinţă emoţională.
Pe adevăratul său nume Curtis James Jackson al treilea, artistul are o avere estimată la peste 150 de milioane de dolari.
Rapperul susţine însă că averea sa depăşeşte cu puţin 4 milioane de dolari şi din cauza acestei amenzi a fost nevoit să ceară intrarea în insolvenţă.