CUPA LIGII

Rapid - Steaua 1-2 / Campioana, în ”sferturile” Cupei Ligii, cu echipa a doua

Steaua a acces în sferturile de finală ale Cupei Ligii, după ce s-a impus în Giulești în fața Rapidului, scor 2-1, în urma unei ”duble” a lui Claudiu Keșeru ('8, '49-penalty), respectiv Ciprian Selagea ('24).

Ultima victorie a roș-albaștrilor în Grant data din 11 noiembrie 2010, scor 1-0, în ”sferturile” Cupei României, iar acesta a fost al 43-lea succes al Stelei în fața rivalei.

19 Iulie 2014, 23:20 |
Claudiu Keșeru / FOTO: steauafc.com

Claudiu Keșeru, autorul ambelor goluri din acest meci, afirmase în ziua partidei că nu se gândește să plece de la echipa campioană:

"Sunt foarte fericit la Steaua şi nu s-a pus problema diminuării contractului meu. Nu îmi caut o altă echipă, fiindcă mă simt extraordinar aici şi îmi doresc din tot sufletul ca, după ce am devenit campion, să evoluez şi în grupele UEFA Champions League. Faptul că nu am jucat titular nu îmi convine şi consider că pentru orice jucător este normal să simtă aşa, însă eu mă pregătesc cât pot de bine şi sper să-l conving pe antrenor să mă introducă din primul minut. Ca orice fotbalist, îmi doresc să joc cât mai mult şi să-mi justific salariul, dar asta nu înseamnă că îmi doresc să plec, dacă am început sezonul pe banca de rezerve", a spus Keșeru.

Componența echipelor în partida de sâmbătă:

• Rapid: Drăghia - Tînc, Lung, Iacob, M.Stoica - Al. Coma, Săndulescu (Negru '46), Păun, Selagea (Martin '61) - Ciolacu, Pancu. Antrenor interimar: Marian Rada
  • Steaua: Cojocaru - Pham (Prepeliţă '77), Aldea, Filip, Toşca - Neagu, Stanciu (Râpă '65) - Grădinaru, Vâlceanu, Pîrvulescu (Chipciu '72) - Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă

Ultimul duel dintre cele două formații a avut loc în 14 aprilie 2013, tot în Giulești, când s-a consemnat o remiză, scor 1-1, dar partida a fost marcată de numeroase incidente provocate de suporterii rapidiști.

Acesta a fost cel de-al 111-lea joc dintre cele două formaţii. Steaua a câştigat 43 dintre ele, 40 de întâlniri s-au încheiat nedecis, iar Rapid s-a impus de 27 de ori. Roş-albaştrii au înscris de 169 de ori în meciurile cu Rapid, în timp ce giuleştenii au reuşit doar 129 de goluri.

Programul și rezultatele celorlalte partide din optimile de finală ale Cupei Ligii:

• ora 21:00 Cconcordia Chiajna - Dinamo

Potrivit unui comunicat al LPF, fiecare echipă participantă va primi în faza I câte 10.000 de euor net, participantele în faza optimilor de finală vor fi recompensate cu câte 20.000 de euro, iar cele opt echipe care vor disputa faza sferturilor de finală vor primi câte 25.000 de euro.

Semifinalistele Cupei Ligii vor fi recompensate cu câte 50.000 de euro, fiecare finalistă va încasa câte 70.000 de euro, iar câștigătoarea trofeului, care va obține dreptul de a juca în Liga Europa, va mai încasa 100.000 de euro.

Finala Cupei Ligii se va disputa pe Arena Națională, în data de 20 mai 2015.

Cupa Ligii s-a mai disputat de două ori: în 1998, FCM Bacău o învingea în finala de pe stadionul Rocar pe Universitatea Cluj cu scorul de 3-2, după prelungiri, iar în anul 2000, Gloria Bistrița se impunea în fața lui FCM Bacău cu 3-1, la loviturile de departajare (2-2 la finalul timpului regulamentar), pe stadionul Cotroceni.