LIGA I

Rapid-Steaua: 1-1 / Evoluţia admirabilă a giuleştenilor, umbrită de comportamentul fanilor

Rapid s-a aflat la 10 minute de prima victorie contra Stelei după doi ani, dar avantajul giuleştenilor, graţie golului lui Ovidiu Herea ('9), a fost anulat de reuşita lui Alexandru Bourceanu ('81).

În minutul 82, partida a fost întreruptă timp de aproximativ 5 minute, din cauză că suporterii giuleşteni au aruncat cu numeroase obiecte din tribună, inclusiv cu câteva scaune.

14 Aprilie 2013, 23:10 (actualizat 14 Aprilie 2013, 23:48) |
Fanii giuleşteni, la un pas să provoace cazul Bricheta 2

Rapid şi Steaua au remizat duminică pentru a 41-a oară în istorie, scor 1-1 (1-0), în urma superbului gol marcat de Ovidiu Herea ('9), dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, şi a reuşitei lui Alexandru Bourceanu ('81), cu un şut de la 20 de metri, la firul ierbii, deviat de Cristian Oros.

În minutul 90+4, atacantul oaspeţilor, Gabriel Iancu, a trimis balonul în bară, cu o lovitură de cap.

Rapid: Pecanha - Voicu, Abrudan, Oros, N. Vasile - Grigore - Roman (Al. Coman '78), Dică (Al. Ioniţă II '90+5), Herea, Grigorie - Pancu (Al. Ioniţă I '67). Antrenor: Marian Rada.

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski (Tatu '22), Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Popa, Chipciu, Tănase (Prepeliţă '46) - Rusescu (Iancu '61). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Jucătorii echipei Rapid au intrat pe teren cu un banner cu mesajul: "FIFA UEFA FRF LPF, we need help - ajutaţi-ne". De asemenea, ei au purtat tricouri pe care scria: "Purtăm cu mândrie culoarea vişinie".

Partida a început cu cinci minute de întârziere, din cauza torţelor şi a petardelor aruncate pe gazon de fanii din Grant.

În minutul 82, partida a fost întreruptă timp de aproximativ cinci minute, din cauza numeroaselor obiecte aruncate din tribună. Fundaşul Vlad Chiricheş a fost lovit cu o brichetă în cap, iar staff-ul Stelei a luat decizia de a se retrage la vestiare, până la calmarea spiritelor.

Ultima victorie a Rapidului în faţa Stelei a avut loc în data de 4 mai 2011, în Ghencea, scor 1-0, iar ultimul succes al Stelei, în Giuleşti, a avut loc în data de 11 noiembrie 2010, scor 1-0, în sferturile de finală ale Cupei României.

Aceasta a fost cea de-a treia remiză pe teren propriu a Rapidului, după cele cu FC Vaslui (scor 2-2, din 22 iulie) şi Petrolul Ploieşti (scor 0-0, din 9 martie) şi a patra a Stelei în deplasare, după cele de la Mediaş (1-1, din 12 august), Târgu Jiu (0-0, în 21 octombrie) şi Galaţi (1-1, în 1 aprilie).

Steaua este lidera detaşată a deplasărilor, în acest sezon: din 13 partide, a câştigat 7, a înregistrat patru rezultate de egalitate şi a suferit două eşecuri (golaveraj 29-16), în timp ce Rapid se află pe locul al zecelea în ierarhia partidelor disputate pe teren propriu: din 13 partide, a câştigat 6, a remizat de 3 ori şi a suferit 4 înfrângeri (golaveraj 19-16).

Programul etapei a XXVI-a:

Vineri, 12 aprilie

Sâmbătă, 13 aprilie

• Oţelul Galaţi - FC Severin: 2-0 (Jaka Stromajer '45+1, Victor Astafei '56)
  • Ceahlăul Piatra Neamţ - Concordia Chiajna: 3-0 (Bojan Golubovic '2, Aitor '32, Marius Rusu '47)
  • Petrolul Ploieşti - Gloria Bistriţa: 4-0 (Florent Sauvadet '23, Jeremy Bokila '34, Vlad Morar '60, Gualberto Mojica '72-penalty)
  • Dinamo - "U" Cluj: 1-1 (Nicolae Muşat '81 / Tony '74)

Luni, 15 aprilie

• 19:00 FC Vaslui - FC Braşov
  • 20:30 CSMS Iaşi - Viitorul Constanţa

Clasament:

1.Steaua
26204260-21 (+39)64(+25)
2.Petrolul Ploieşti26139440-21 (+19)48(+9)
3.Astra Giurgiu26145749-26 (+23)47(+8)
4.Pandurii Târgu Jiu26145740-35 (+5)47(+11)