LIGA I

Rapid s-a impus în ultimele minute la Bistriţa, după un gol al lui Ştefan Grigorie

În ciuda situaţiei financiare dezastruoase, elevii lui Marian Rada au reuşit să obţină al doilea succes la rând în Liga I, 1-0 (0-0), la Bistriţa, contra Gloriei, în urma unui gol înscris în minutul 83 de Ştefan Grigorie.

07 Aprilie 2013, 21:34 (actualizat 07 Aprilie 2013, 21:38) |
Ştefan Grigorie

Rapid a izbutit să lege două victorii în Liga I după 7 etape, în urma triumfului de la Bistriţa, graţie celei de-a doua reuşite stagionale a lui Ştefan Grigorie ('83), după o lovitură liberă din flancul stâng, executată foarte bine de Emil Dică.

Gloria: Dolha - Stancu, Kanon, Hlinca, Stroe - Enescu, Pouye - Radu, Bucur (Sighiartău '86), Chiţu - Antonache (Cubilla '82). Antrenor: Nicolae Manea

Rapid: Pecanha - Voicu, Oros, Abrudan, Vasile - Roman, Herea (Ioniţă II '81), Dică, Grigorie - Pancu (Ciolacu '86), Ioniţă (Martin '72). Antrenor: Marian Rada

Meciul a început cu o întârziere de zece minute, deoarece jucătorii rapidişti au protestat faţă de situaţia clubului. Jucătorii rapidişti au ieşit pe teren cu un banner pe care scria "FIFA-UEFA, LPF-FRF, We need help, ajutaţi-ne" şi au purtat tricouri pe care scria "Insolvenţă=Sclavie".

Ultima oară când alb-vişinii au reuşit să câştige două meciuri la rând a fost la mijlocul lunii noiembrie (2-1 la Cluj, cu "U", şi 2-1 în Giuleşti, cu Gaz Metan Mediaş).

De partea cealaltă, Gloria Bistriţa a bifat al doilea eşec succesiv, iar şansele să evite retrogradarea în acest sezon sunt minime.

Aceasta este prima victorie a giuleştenilor la Bistriţa în ultimii patru ani, după un 3-1 înregistrat în data de 1 martie 2009.

Rapidul a acumulat aşadar patru victorii în deplasare în acest sezon, dar elevii lui Marian Rada au cel mai slab atac în astfel de partide: 7 goluri marcate în 13 meciuri (8 goluri primite). Doar Gaz Metan Mediaş are tot atât de puţine reuşite "afară", dar defensiva lui Gheorghe Mulţescu este mult mai slabă decât cea a giuleştenilor: 21 de goluri primite în deplasare.

2.Astra Giurgiu25145648-24 (+24)47(+8)
3.Petrolul Ploieşti25129436-21 (+15)45(+9)
4.Dinamo
25136638-26 (+12)45(+9)
5.Pandurii Târgu Jiu25135737-33 (+4)44(+8)
6.FC Vaslui25117735-26 (+9)40(+4)
7.Rapid
25107825-23 (+2)37(+1)
8.CFR Cluj2599739-28 (+11)36(0)
9.FC Braşov2597931-34 (-3)34(-5)
10.Gaz Metan Mediaş24771026-34 (-8)28(-11)
11.Univ. Cluj25771123-37 (-14)28(-11)
12.Oţelul Galaţi2478927-31 (-4)27(-7)
13.Concordia Chiajna24671121-37 (-16)25(-11)
14.Ceahlăul Piatra Neamţ25661329-43 (-14)24(-15)
15.Viitorul Constanţa24411928-37 (-9)23(-13)
16.CSMS Iaşi24651323-33 (-10)23(-14)
17.FC Severin25481323-33 (-10)20(-19)
18.Gloria Bistriţa25381418-44 (-26)17(-19)

Ierarhia golgheterilor:

• 18 goluri - Raul Rusescu (Steaua)
  • 11 goluri - Marius Niculae (FC Vaslui)
  • 10 goluri - Kehinde Fatai (Astra), Jeremy Bokila (Petrolul), Marius Alexe (Dinamo)
  • 9 goluri - Constantin Budescu (Astra), Viorel Dinu ("U" Cluj)
  • 8 goluri - Adi Rocha (Steaua),  Younes Hamza (Petrolul), Mugurel Buga (FC Braşov), Taher Bawab (Gaz Metan Mediaş), Nicolae Dică (Viitorul Constanţa)
  • 7 goluri - Victor Astafei (Oţelul Galaţi), Bojan Golubovic (Ceahlăul Piatra Neamţ)
  • 6 goluri - Cristi Tănase (Steaua), Gabriel Iancu (Steaua), Fwayo Tembo (Astra), George Ţucudean (Dinamo), Ionel Dănciulescu (Dinamo), Gheorghe Grozav (Petrolul), Cornel Predescu (Pandurii), Deivydas Matulevicius (Pandurii Târgu Jiu),  Piotr Celeban (FC Vaslui), Pantelis Kapetanos (CFR Cluj), Rui Pedro (CFR Cluj),