Rapid rămâne în Liga 1 după ce a învins Concordia Chiajna cu 2-1 în meciul de baraj

Rapid a învins în baraj pe Chiajna după prelungiri, scor 2-1 şi rămâne astfel în Liga 1. Concordia a condus cu 1-0 până în minutul 84, când Alexandru Coman a marcat şi a dus echipa în prelungiri. În al doilea minut de prelungiri, Alexandru Ioniţă II a înscris golul care menţine Rapidul în prima ligă.

13 Iulie 2013, 17:53 (actualizat 14 Iulie 2013, 17:47) |
Rapid ramane in Liga 1

Rapid Bucureşti a învins, sâmbătă seară, pe stadionul Ştefan cel Mare, cu scorul de 2-1 după prelungiri, echipa Concordia Chiajna, într-un meci de baraj pentru obţinerea dreptului de participare în ediţia 2013/2014 a Ligii I. Nu mai puţin de  cinci jucători au fost eliminaţi.

Golurile au fost marcate de Al. Coman în minutul 83 şi Ioniţă în minutul 91 pentru Rapid, respectiv Florea în minutul 32 pentru Concordia.

Concordia Chiajna a deschis scorul după o acţiune personală a lui Daniel Florea, care după ce i-a driblat pe Voicu şi Abrudan, a înscris cu un şut de la opt metri, la colţul scurt sub transversală.

Rapid a egalat prin Coman, care a trimis mingea în poartă cu un şutde la 11 metri lateral dreapta.

Ioniţă a înscris pentru 2-1 cu un şut de la 16 metri în stânga lui Cobrea, după o pasă de la Dică, de pe dreapta.

Rapid şi Concordia Chiajna s-au luptat sâmbătă, 13 iulie,  pentru ultimul loc în Liga 1 la fotbal. Barajul de pe stadionul din "Ştefan cel Mare"  a început la ora 21:00 şi nu a fost televizată.

La începutul partidei, suporterii giuleşteni au aprins zeci de torţe şi au adresat injurii FRF şi LPF.

Comitetul Executiv al Ligii Profesioniste de Fotbal a decis  ca Liga I să aibă tot 18 echipe, astfel că Rapid (echipă fără criteriul de licenţiere) şi Concordia Chiajna (echipă fără criteriul sportiv) susţin meciul de baraj pentru evitarea retrogradării.

Rapid, locul 9 în campionatul trecut, şi Universitatea Cluj, locul 12, fuseseră retrogradate din primul eşalon în data de 11 mai, din cauza problemelor la dosarul de licenţiere, dar Şepcile Roşii au câştigat recursul la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne.

Giuleştenii nu s-au mai adresat TAS, deoarece Tribunalul Bucureşti a amânat până în septembrie pronunţarea în ceea ce priveşte planul de reorganizare a societăţii care administrează clubul.

Rapid a fost exclusă de UEFA din cupele europene pe o durată de trei ani, din cauza procesului de insolvenţă prin care trece clubul din Grant.

Concordia Chiajna a ocupat primul loc retrogradabil în sezonul trecut, al 15-lea, dar a primit licenţa pentru Liga I.

De asemenea, şi CSMS Iaşi a primit licenţa, însă a retrogradat din punct de vedere sportiv, după ce a încheiat campionatul pe poziţia a 17-a. Pe locul 16 s-a clasat CS Severin, grupare care nu a primit licenţa.