AMICAL

Rapid, învinsă la Marbella de a treia clasată din Georgia, la penalty-uri

Rapid Bucureşti a ratat calificarea în finala turneului Marbella Cup 2013, după ce a fost învinsă la loviturile de departajare de formaţia georgiană  Torpedo Kutaisi, scor 5-4. Cele două formaţii se aflau la egalitate după 90 de minute de joc, 1-1.

04 Februarie 2013, 15:25 (actualizat 04 Februarie 2013, 15:29) |
Nicolae Grigore, marcatorul unicului gol al Rapidului în meciul cu Torpedo

Rapid Bucureşti s-ar putea întâlni cu Dinamo Bucureşti într-un meci pentru locurile 3-4, la Marbella Cup, după ce giuleştenii au fost învinşi de a treia clasată din Georgia, Torpedo Kutaisi, scor 4-5, într-o partidă amicală care s-a încheiat 1-1 după 90 de minute.

Rapid a deschis scorul prin Nicolae Grigore ('24), după o lovitură liberă indirectă din careul adversarilor, de la aproximativ 5 metri de buturile adverse, iar Torpedo a punctat după 40 de minute, prin Ghiorghi Panţulaia.

La penalty-uri, Emil Dică, Alexandru Coman şi Adrian Grigore au marcat, iar Cătălin Păun şi Ştefan Mardare au ratat.

Au evoluat echipele:

Rapid: Pecanha - Al. Coman, Abrudan (Wallace, '62), Oros (Dăescu, '66), N. Vasile (Mardare, '66) - Fl. Matei (I. Voicu, '46), E. Dică, N. Grigore (Păun, '46), Şt. Grigorie (Ad. Grigore, '57) - M. Martin, Ciolacu (Fl. Călin, '67).
Torpedo: Mighineişvili - Rigvava (Tabatadze, '60), Oniani, =DEinţadze (Bolkvadze, '46), Guruli - Dolidze (Gigauri, '46), Celidze, Kuhianidze (Panţulaia, '46), Grigalaşvili (Kvaratshelia, '46) - Sabanadze (Tuguşi, '46), Beriaşvili (Pirtshalava, '46).

Giuleştenii vor lupta pentru medaliile de bronz ale turneului cu învinsa din meciul Dinamo Bucureşti - Lech Poznan.

Rapid pierduse primele două jocuri din Spania cu scorul de 3-1, în faţa ucrainienilor de la Dnepr şi în faţa maghiarilor de la Videoton, dar le-a câştigat pe următoarele două, cu Guangzhou Evergrade şi cu Rubin Kazan, cu 1-0.