LIGA I

Rapid - Dinamo 0-3 / Cea mai clară victorie în Giulești din ultimii 7 ani

Dinamo s-a impus clar în Giulești, în fața Rapidului, scor 3-0, grație gourilor înscrise de Andrei Cordoș ('38), Marius Alexe ('83) și Ștefan Bărboianu ('90+3-penalty), într-un meci pe care oaspeții l-au jucat în inferioritate numerică din minutul 6.

Fundașul de 18 ani Ionuț Nedelcearu a fost eliminat în minutul 6, după un fault în calitate de ultim apărător în fața lui Laurențiu Buș.

27 Septembrie 2014, 23:30 |
Flavius Stoican / FOTO: contul de Facebook al clubului Dinamo

Imediat după deschiderea scorului, fanii rapidiști i-au cerut demisia tehnicianului Ionel Ganea, după a patra înfrângere din acest sezon și a doua la rând în fața unei mari rivale, după 1-3 cu Steaua, tot în Giulești, în chiar prima etapă.

Nici acționarul majoritar al grupării din Grant nu au scăpat de furia fanilor rapidiști, astfel că lui Valerii Moraru i s-a cerut plecarea de la echipă.

Componența echipelor:

• Rapid: Drăghia - Tînc, Mera, Al. Iacob, Mendy - V. Negru (Săndulescu '65), Fl. Călin - Cojocnean (Martin '70), Al. Coman, Buş - V. Balint (Milinceanu '58). Antrenor: Ionel Ganea
  • Dinamo: Marc - Fai, Nedelcearu, Cordoş, S. Filip - Bărboianu, Boubacar - D. Rotariu (Gavrilă '73), C. Matei (Grecu '82), V. Lazăr - Bilinski (Alexe '57). Antrenor: Flavius Stoican

Arbitri: Alexandru Tudor - Bogdan Gheorghe, Alexandru Cerei -  Iulian Dima

Fanii alb-vișinii au afișat două bannere la adresa dinamoviștilor,  "Am vrut să vă facem nişte mesaje, dar sunteţi cu ochii doar pe sondaje", "PSD în ADN", cu referire la implicarea unei părți a galeriei alb-roșilor în candidatura lui Victor Ponta la funcția de președinte al României.

Suporterii oaspeților nu au fost prezenți în tribune, întrucât nu li s-a oferit numărul de bilete dorit.

Aceasta a fost cea de-a 54-a victorie a lui Dinamon fața Rapidului, a patra succesivă și a treia consecutivă în Giulești. Ultimul meci în care alb-vișinii au părăsit terenul neînvinși într-un meci cu gruparea din Ștefan cel Mare a avut loc în 1 aprilie 2012 (scor 0-0, tot lângă podul Grant), iar ultimul succes al giuleștenilor datează din 24 august 2008, scor 2-1, pe teren propriu.

Ultima victorie la o diferență de 3 goluri a lui Dinamo în fața Rapidului a avut loc în 22 aprilie 2007, scor 4-1, în deplasare, la un an de la 0-3 în Giulești (12 aprilie 2006).

Alb-vișinii au în palmares 43 de succese contra marii rivale, iar alte 24 de meciuri s-au încheiat la egalitate.

Ultima victorie în deplasare a lui Dinamo în campionat, la o diferență mai mare de două goluri, a avut loc la Piatra Neamț, contra Ceahlăului, scor 5-0, în 17 octombrie 2011.

Rezultatele și programul etapei a IX-a:

Vineri, 26 septembrie
  • 21:00 CSMS Iași - Concordia Chiajna 1 - 2 (Alexandru Crețu '18 / Marius Pena '26, Wellington da Silva '36) - atacantul gazdelor, Alexandru Crețu, a ratat un penalty în minutul 41
Sâmbătă, 27 septembrie
  • 16:00 Gaz Metan Mediaș - Ceahlăul Piatra Neamț: 2 - 2 (Aymen Tahar '45, Dan Roman '85 / Andrei Dumitraș '20, Alexandru Margina '38) - gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 55, după eliminarea lui Ahmed Mujdragic

8.Gaz Metan Mediaș933312-13 (-1)12(-3)
9.Ceahlăul Piatra Neamț933310-15 (-5)12(0)