CUPA ROMÂNIEI

Rapid - CFR Cluj 1-2 / Feroviarii clujeni, în "sferturile" Cupei cu o victorie istorică în Giuleşti

CFR Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a dispus de Rapid, în Giuleşti, cu scorul de 2-1, graţie golurilor marcate de Férébory Doré ('79) şi Giorgi Chanturia ('87), într-o partidă în care gruparea din Grant a deschis scorul prin Daniel Pancu ('10). Cele două echipe nu mai duelaseră niciodată în Cupa României.

CFR Cluj nu se mai impusese în faţa Rapidului din aprilie 2010, iar formaţia din Gruia se impusese ultima oară în Giuleşti în octombrie 2009.

30 Octombrie 2014, 22:48 (actualizat 30 Octombrie 2014, 22:51) |
CFR Cluj / FOTO: cfr1907.ro

Atacantul oaspeţilor, Férébory Doré, a fost eliminat în minutele de prelungire, după ce a primit două cartonaşe galbene în decurs de un minut, în urma incidentelor cu jucătorii gazdelor.

Componenţa echipelor:

• Rapid: Bornescu - Tînc, Mera, Iacob, Mendy (Savin '53) - Dică - Martin, Rui Miguel, Pancu, Boukaka (Coman '63) - Iulian Roşu (Negru '73). Antrenor: Marian Rada
  • CFR Cluj: Felgueiras - T. Lopes, Larie, Rada, Camora - Jakolis (Carp '71), Muniru, Monroy, Fl. Costea (Chanturia '46) - Tadé (Ivanovski '46), Doré. Antrenor: Vasile Miriuţă

Arbitri: Iulian Dima - Vasile Marinescu, Stelian Slabu - Eduard Ioniţă.

CFR Cluj, câştigătoare de trei ori a Cupei României (2008-2010) şi finalistă în 2013, a fost eliminată în şaisprezecimi în sezonul trecut, de FC Braşov, scor 1-3. Rapid, câştigătoare de 13 ori a competiţiei, a fost eliminată pentru a doua oară succesiv în "optimi", pe teren propriu, după 0-2 contra Petrolului Ploieşti, pe teren propriu (31 octombrie 2013).

Ultimele două partide dintre cele două formaţii se încheiaseră cu triumful giuleştenilor: 5-0 la Cluj (7 aprilie 2012) şi 3-2 în Grant (25 mai 2012). Rapid are 17 succese contra CFR-ului, feroviarii din Gruia s-au impus de 13 ori în meciurile cu giuleştenii, iar restul de 7 partide s-au încheiat nedecis.

Programul și rezultatele din optimile de finală ale Cupei României:

Marți, 28 octombrie

Miercuri, 29 octombrie:

Joi, 30 octombrie:

Rezultatele complete din șaisprezecimile Cupei României:

Marți, 23 septembrie

• Rapid CFR Suceava - Gaz Metan Mediaș: 1 - 0 (Mircea Neagru '103)
  • CS Şoimii Pâncota (Liga a II-a) - CS Pandurii Tg. Jiu 1 - 2, stadion ''Şoimii'' - Pâncota. Au marcat:Flavius Băd ('31) / Nejc Mevlija ('22), Cornel Predescu ('85).
  • CF Brăila (Liga a II-a) - Oţelul Galaţi 0 - 1, stadion ''Municipal'' - Brăila. A marcat: Emil Jula ('56).
  • CSM Rm. Vâlcea (Liga a II-a) - CSMS Iaşi 0 - 1, stadion ''Municipal'' - Râmnicu Vâlcea. A marcat:Alexandru Mugurel Dedu ('2).
  • ASA 2013 Târgu Mureş - CS Concordia Chiajna 4 - 1, stadion ''Trans-Sil'' - Târgu Mureş. Au marcat:Mircea Axente ('27, '66), Amauri ('36), Ousmane N'Doye ('43) / Aleksandăr Dyulgerov ('5)
  • Rapid Bucureşti - AFC Botoşani: 0 -0 după 120 de minute, 5 - 4 la penalty-uri, stadion "Giuleşti-Valentin Stănescu"

Miercuri, 24 septembrie

• Viitorul Axintele - CFR Cluj: 0 - 2 (Férébory Doré '26, '35)
  • Chindia Târgoviște - FC Brașov: 1 - 3 (Dragoș Pătru '62 / Liviu Ganea '31, Diogo '43, Horia Popa '73)
  • SC Bacău - Ceahlăul Piatra Neamț: 1 - 5 (Cornel Căinari '68 /  Andrei Marc '90+4,  Andrei Pavel '91, Doru Popadiuc '99, '103, '111)
  • Unirea Jucu - Petrolul Ploiești: 0 - 3 (Victoraș Astafei '24, '57, Patrick N'Koyi '31)

Joi, 25 septembrie

• CS Caransebeș - CS U Craiova: 1 - 2 (Sabin Lupu '25 / Gheorghe Goșa '20-autogol, Viorel Ferfelea '71)
  • Săgeata Năvodari - Viitorul Constanța: 0 - 3 (Răzvan Marin '32, Dragoș Nedelcu '62, Ionuț Ursu '67-autogol)
  • FC Bihor Oradea - Universitatea Cluj: 1 - 1 (Alexandru Sorian '86 / Krim Boutadjine '57), 4-5 după loviturile de departajare