Rapid a învins-o pe CFR Cluj cu 3-1, în play-off-ul Superligii

Rapid a învins-o pe CFR Cluj cu 3-1 în play-off-ul Superligii / captura video
2 mai 2023, 07:35

Rapid a început în forţă şi a punctat de două ori în primul sfert de oră, prin croatul Marko Dugandzic (9 – penalty), după un fault comis de germanul Christopher Braun asupra lui Alex Ioniţă II, şi prin estonianul Mattias Kait (12). Campioana a reuşit să înscrie repede, prin Rangelo Janga (15), din centrarea lui Braun.

Echipa antrenată de Dan Petrescu, care a confirmat momentul de criză prin care trece, a avut două bare, prin Ermal Krasniqi (25) şi Karlo Muhar (33), dar în loc să restabilească egalitatea a primit şi golul al treilea, în finalul primei reprize, când Dugandzic (45+2) a înscris din centrarea lui Junior Morais.

CFR a dominat repriza secundă, dar nu a reuşit să îşi creeze ocazii clare de gol.

Cristian Manea, căpitanul oaspeţilor la acest meci, a jucat partida cu numărul 200 pentru CFR.

CFR are o singură victorie în cele şase etape din play-off, trei egaluri şi două eşecuri. Ardelenii au trei înfrângeri consecutive în toate competiţiile.

Rapid a bifat a doua victorie consecutivă, după o serie de şase etape fără succes.

În sezonul regulat, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, 1-0 pentru CFR şi 2-1 pentru Rapid, iar în play-off, rezultatul de la Cluj-Napoca a fost egal, 2-2.

FC Rapid Bucureşti – FC CFR 1907 Cluj 3-1 (3-1), Stadion Rapid-Giuleşti – Bucureşti

Au marcat: Marko Dugandzic (9 – penalty, 45+2), Mattias Kait (12), respectiv Rangelo Janga (15).

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti); al patrulea oficial: Andrei Antonie (Bucureşti)

Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitru asistent video: Daniel Mitruţi (Craiova)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) – CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) – LPF