Rafael Nadal şi Maria Şarapova, învingători la Indian Wells

Rusoaica Maria Şarapova a câştigat pentru a doua oară în carieră Mastersul de la Indian Wells, după o finală fără istoric în faţa danezei Caroline Wozniacki, scor 6-2, 6-2, în timp ce, la masculin, spaniolul Rafael Nadal a reuşit o victorie spectaculoasă în faţa argentinianului Juan Martin del Potro, scor 4-6, 6-3, 6-4.

18 Martie 2013, 02:35 |
Rafael Nadal şi Maria Şarapova

A treia jucătoare de tenis a lumii, Maria Şarapova, şi-a trecut în palmares al doilea titlu la Indian Wells, după ce a dispus fără emoţii în finală de daneza Carline Wozniacki (locul 10 WTA), scor 6-2, 6-2.

Partida a durat o oră şi 20 de minute, iar rusoaica de 25 de ani, aflată la al 27-lea trofeu al carierei, nu a avut nevoie decât de patru break-uri pentru a o învinge pe Woziacki a cincea oară în carieră din şapte partide disputate.

Maria Şarapova se impusese prima dată la turneul californian în 2006 (6-1, 6-2 cu Elena Dementieva), iar anul trecut a pierdut trofeul în faţa belarusei Viktoria Azarenka (2-6, 3-6).

De partea cealaltă, Wozniacki a câştigat competiţia californiană în 2011 (6–1, 2–6, 6–3 cu Marion Bartoli), după ce, cu un an înainte, pierduse în ultimul act în faţa Jelenei Jankovic (2-6, 4-6).

Turneul masculin a fost câştigat, pentru a treia oară, de spaniolul Rafael Nadal (poziţia a cincea mondială), după o finală superbă contra argentinianului Juan Martin del Potro, scor 4-6, 6-3, 6-4.

Partida a durat două ore şi jumătate, iar ibericul a întors soarta jocului la scorul de 1-3, în setul al doilea, când a câştigat cinci game-uri la rând. Al treilea set a fost decis la scorul de 1-1, când Nadal a izbutit la patrulea său break, după care ambii jucători şi-au câştigat relativ uşor serviciul.

Precedentele două succese ale spaniolului de 26 de ani, care a cucerit astfel al 53-lea trofeu al carierei, datau din 2007 (6-2, 7-5 cu Novak Djokovic) şi 2009 (6-1, 6-2 cu Andy Murray). Pe de altă parte, în 2011, a pierdut trofeul în faţa actualului lider mondial, Novak Djokovic (6–4, 3–6, 2–6).

Aceasta a fost prima finală din cariera argentinianului de 24 de ani, care a bifat al optulea eşec din carieră din 11 meciuri în faţa lui Nadal. Singurele triumfuri ale lui Del Potro în faţa fostului lider mondial au fost înregistrate în 2009, la Miami, Montreal şi US Open.

Învingătorii de la Indian Wells au fost premiaţi cu un milion de dolari, în timp ce finaliştii vor primi un cec de 500.000 de dolari.