EUROPA LEAGUE

Radu Ștefan și Vlad Chiricheș - integraliști, Dorin Goian - titular în Liga Europa

Ștefan Radu a fost integralist în meciul Lazio - Saint-Etienne: 3-2, Vlad Chiricheș s-a aflat pe teren în toate cele 90 de minute ale partidei Legia Varșovia - Napoli: 0-2, Dorin Goian a jucat 70 de minute în Schalke 04 - Asteras Tripolis: 4-0, iar Ciprian Tătărușanu, titular obișnuit în Serie A, a fost rezervă în partida Belenenses - Fiorentina: 0-4.

Dacă Ștefan Radu și Dorin Goian evoluează constant pentru cluburile lor, Vlad Chiricheș a bifat prima prezență europeană în tricoul lui Napoli, formație pentru care a jucat de două ori în Serie A, din cele 5 partide la care a fost convocat.

01 Octombrie 2015, 22:43 (actualizat 02 Octombrie 2015, 00:15) |
Liga Europa

Rezultatele înregistrate joi seară în etapa a doua a Ligii Europa:

GRUPA A

• Celtic Glasgow - Fenerbahce Istanbul: 2 - 2 (Leigh Griffiths '28, Kris Commons '32 / Fernandão '43, '48)
  • Molde - Ajax Amsterdam: 1 - 1 (Eirik Hestad '7 / Viktor Fischer '18)

• Rubin Kazan - Bordeaux: 0 - 0
  • FC Liverpool - FC Sion: 1 - 1 (Adam Lallana '4 / Ebenezer Assifuah '17)

GRUPA C

• FK Krasnodar - FK Qabala: 2 - 1 (Fyodor Smolov ' 84 / Wanderson '8 / Dodo '51)
  • PAOK Salonic - Borussia Dortmund: 1 - 1 (Robert Mak '34 / Gonzalo Castro '72)

GRUPA D

• Legia Varșovia - Napoli: 0 - 2 (Dries Mertens '53, Gonzalo Higuain '84)
  • FC Brugge - FC Midtjylland: 1 - 3 (Thomas Meunier '79 / Pione Sisto '51, Paul Ebere Onuachu '67, Filip Novák '74)

GRUPA E

• Dinamo Minsk - Rapid Viena: 0 - 1 (Steffen Hofmann '54)
  • Villarreal - Viktoria Plznen: 1 - 0 (Léo Baptistão '54)

GRUPA F

• Olympique Marseille - Slovan Liberec: 0 - 1 (Vladimir Coufal '84)
  • Sporting Braga - FC Groningen: 1 - 0 (Koka '5)

GRUPA G

• Lazio - Saint-Etienne: 3 - 2 (Ogenyi Onazi '22, Wesley Hoedt '48, Lucas Biglia '80 / Moustapha Bayal Sall '6, Kevin Monnet-Paquet '84)

GRUPA H

• Beșiktaș Istanbul - Sporting Lisabona: 1 - 1 (Gokhan Töre '61 / Bryan Ruiz '16)
  • Lokomotiv Moscova - Skënderbeu Korçë: 2- 0 ( Baye Omar Niasse '35)

GRUPA I

• Belenenses - Fiorentina: 0 - 4 (Filippo Bernardeschi '18, Khouma Babacar '45+1, Tonel '83-autogol, Giuseppe Rossi '90)
  • FC Basel- Lech Poznan: 2 - 0 (Birkir Bjarnason '55, Breel Embolo '90)

GRUPA J

• FK Qarabağ - Anderlecht Bruxelles: 1 - 0 (Richard '36)
  • AS Monaco - Tottenham Hotspur: 1 - 1 (Stephane El Shaarawy '81 / Erik Lamela '35)

GRUPA K

• Schalke 04 - Asteras Tripolis: 4 - 0 (Franco Di Santo '28, '37, '44-penalty, Klaas-Jan Huntelaar '84) - la oaspeți, fundașul central Dorin Goian a fost schimbat în minutul 70 cu mijlocașul de 20 de ani Taxiarchis Fountas.
  • Sparta Praga - APOEL Nicosia: 2 - 0 (Kehinde Fatai '24, Jakub Brabec '60)