CHAMPIONS LEAGUE

PSG și Real Madrid - remiză albă la Paris! Mircea Lucescu - eșec la meciul 100 în grupele Ligii Campionilor

ȚSKA Moscova a reușit surpriza serii în etapa a treia a grupelor Champions League: a remizat Manchester United, pe Arena Khimki, în timp ce Paris Saint-Germain și Real Madrid au remizat la Paris, într-un joc fără goluri, dar cu numeroase ocazii.

Pe de altă parte, Mircea Lucescu a devenit al cincilea antrenor cu 100 de meciuri în grupele Ligii Campionilor, însă formața sa, Șahtior Donețk, a fost învinsă în Suedia, de Malmö FF, a treia înfrângere la zero pentru Mineri în grupa A.

21 Octombrie 2015, 23:40 (actualizat 21 Octombrie 2015, 23:57) |
Mircea Lucescu

Potrivit statisticilor UEFA, Mircea Lucescu antrenase, până miercuri, timp de 14 sezoane, la 99 de meciuri din faze ale LC pornind de la grupe şi a înregistrat 35 de victorii, 24 de remize şi 40 de înfrângeri. Românul a avut 64 de meciuri la conducerea echipei Şahtior, 26 la Galatasaray, şase la Beşiktaş şi trei la Internazionale Milano.

Cele mai des întâlnite adversare de către Lucescu au fost Barcelona - opt meciuri (două victorii, o remiză, cinci înfrângeri) şi AS Roma - şase meciuri (trei victorii, două remize, o înfrângere). Mircea Lucescu a ajuns până în sferturile de finală ale Ligii Campionilor în sezoanele 1998/1999 cu Internazionale Milano, 2000/2001 cu Galatasaray şi 2010/2011 cu Şahtior Doneţk.

"Nu am 100 de meciuri, am 126. Ca să terminăm cu acest subiect. UEFA nu a luat în calcul meciurile de calificare, deși acestea au fost partide importante, cu Internazioale, FC Brugge sau Fenerbahce. Echipele din vestul Europei sunt formaţii puternice şi nu joacă meciuri de calificare", a declarat Mircea Lucescu la conferinţa de presă de dinaintea partidei din Suedia.

Ceilalți antrenori cu peste 100 de partide în Champions League sunt: scoţianul Sir Alex Ferguson, francezul Arsene Wenger, italianul Carlo Ancelotti şi portughezul Jose Mourinho.

Pe de altă parte, Real Madrid nu a reușit să treacă peste ”complexul” PSG: francezii i-au eliminat pe iberici de două ori din cupele europene, în unicele lor dueluri continentale de până acum. În martie 1993, cele două formații s-au întâlnit în sferturile de finală ale Cupei UEFA; spaniolii s-au impus cu 3-1 pe teren propriu (Butragueño '31, Zamorano '34, Míchel '89-penalty / Ginola '49), dar au ratat calificarea după 1-4 în retur (Zamorano '90 / Weah '33, Ginola '81, Valdo '87, Kombouaré '90). Apoi, în martie 194, PSG a eliminat-o pe Real și din ”sferturile” Cupei Cupelor, după 1-0 pe Santiago Bernabeu (Weah '32) și 1-1 pe teren propriu (Raymundo '51 / Butragueño '20).

Rezultatele înregistrate miercuri în etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor:

GRUPA B

• ȚSKA Moscova - Manchester United: 1 - 1 (Seydou Doumbia '15 / Anthony Martial '65)
  • Wolfsburg - PSV Eindhoven: 2 - 0 (Bas Dost '46, Max Kruse '57) - oaspeții au ratat un penalty, prin Jürgen Locadia ('90)