VIDEO PSG - Barcelona 2-2 / Catalanii au ratat victoria în ultimul minut

Paris Saint-Germain a scăpat neînvinsă din meciul cu FC Barcelona, de pe teren propriu, din prima manşă a "sferturilor" Ligii Campionilor, graţie unui gol înscris din off-side şi a unei reuşite care a survenit cu 15 secunde înainte de ultimul fluier al partidei.

În celălalt meci al serii, Bayern Munchen a dispus de Juventus Torino cu scorul de 2-0.

03 Aprilie 2013, 01:00 (actualizat 03 Aprilie 2013, 16:49) |
FC Barcelona, egalata la Paris cu 15 secunde inainte de final

FC Barcelona a ratat de puţin prima victorie în deplasare, în acest sezon de Liga Campionilor, contra francezilor de la Paris Saint-Germain, din cauza unui gol înscris din off-side de Zlatan Ibrahimovic ('79) - suedezul a bifat astfel a treia reuşită pentru liderul din Ligue 1 în Champions League - şi a unei gafe a lui Victor Valdes, după un şut de la 17 metri al lui Blaise Matuidi ('90+4).

Catalanii deschiseseră scorul prin Lionel Messi ('38), aflat la al optulea gol stagional în Champions League şi la al 38-lea al carierei în această competiţie, şi au mai condus, cu 2-1, graţie penalty-ului obţinut de Alexis Sanchez şi transformat de Xavi Hernandez ('89), care nu mai punctase, până acum, în această ediţie a Ligii Campionilor.

După meci, lidera autoritară din Primera Division a anunţat că Lionel Messi a fost schimbat la pauză cu Cesc Fabregas din cauză că s-a accidentat la coapsă, iar primele rezultate ale analizelor vor fi date publicităţii miercuri.

FC Barcelona nu a mai câştigat în deplasare, în Champions League, din 20 noiembrie (3-0 la Moscova, contra celor de la Spartak), în timp ce PSG a înregistrat a doua remiză la rând, în această competiţie, după acel 1-1 cu Valencia, din "optimi", în urma unei serii de 5 victorii consecutive.

PSG: Sirigu - Jallet, Alex, Thiago Silva, Maxwell - Lucas Moura, Beckham (Verratti '70), Matuidi, Pastore (Gameiro '76) - Ibrahimovici, Lavezzi (Menez '66). Antrenor: Carlo Ancelotti.

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Pique, Mascherano (Bartra '84), Jordi Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Alexis Sanchez, Messi (Fabregas '46), Villa (Tello '81). Antrenor: Tito Vilanova.

• posesia balomnului: 37% - 63%

Statistica celor două echipe în Liga Campionilor, dinaintea disputării acestui joc:

• Pase reuşite: 73% - 84%
  • Posesie: 49% (o medie de 30 de minute/meci) - 49% (o medie de 43 de minute/meci)

Paris Saint-Germain şi FC Barcelona reeditează finala Cupei Cupelor din 1997, când catalanii se impuneau la Rotterdam cu 1-0 (Ronaldo '37-penalty), precum şi sfertul de finală, din Champions League, din 1995, când PSG se impunea cu 3-2, la general (1-1 pe Camp Nou, goluri Korneev '48 şi Weah '54 şi 2-1 pe Parc des Princes, goluri Rai '72, Guerin '83 / Bakero '49).

Dacă francezii au revenit în Liga Campionilor după o pauză de 8 ani, FC Barcelona nu a mai pierdut în această fază a competiţiei din 2003, în faţa lui Juventus (1-1 acasă şi 1-2 în deplasare).

Returul este programat în data de 10 aprilie.