Angajații din penitenciare au protestat miercuri în fața Ministerului Justiţei faţă de "indolenţa şi incompetenţa" ministrului Tudorel Toader.
Reprezentanții gardienilor au stat de vorbă cu un secretar de stat din Ministerul Justiției pentru că ministrul Justiției Tudorel Toader este plecat din țară.
Angajații din penitenciare solicită, printre altele, condiții de lucru mai bune, plata orelor suplimentare restante, stoparea împuternicirilor ilegale și eliminarea discriminărilor salariale.
Sindicaliștii spun că s-au adunat un milion de ore care nu au fost plătite, unele birouri nu au sursă de lumină, iar lacătele și gratiile sunt foarte deteriorate, ceea ce face ca munca lor să fie foarte periculoasă.