Plecați de o lună în vacanţă, senatorii și deputații se întorc la lucru pe 1 februarie, când începe o nouă sesiune parlamentară. Lista cu legile pe care vor sau trebuie să le dezbată e gata, dar diferă de la un partid la altul. Coaliția de guvernare are în mână o bombă cu ceas pe care trebuie să o dezamorseze urgent - vorbim de criza din energie.
Ordonanțele care plafonează prețul la energie și la gaze, legea offshore, desființarea Secției speciale sunt primele pe care aleșii spun că vor să le vadă votate de Senat și Camera Deputaților.
Cei din opoziție identifică și alte probleme urgente de rezolvat în parlament. USR va susține majorarea salariilor în învățământ, dar și modificări legate de legea care vizează tezele de doctorat.