Primul gol pentru Raul Rusescu în Cupa Portugaliei, al cincilea pentru Sporting Braga

Raul Rusescu a marcat al cincilea gol pentru Sporting Braga, dar primul în Cupa Portugaliei, în victoria cu 3-1 din ”sferturi”, contra divizionarei secunde C.D. Aves.

07 Februarie 2014, 01:45 (actualizat 07 Februarie 2014, 22:17) |
Raul Rusescu a înscris al 5-lea gol în a 6-a partidă pentru Sporting Braga

Formația antrenată de Jesualdo Ferreira a avut nevoie de prelungiri pentru a se califica: gazdele au deschis scorul în minutul 3, printr-un penalty transformat de Alan, oaspeții au egalat tot din lovitură de pedeapsă (Pedro Pereira '31), Raul Rusescu a punctat în minutul 94, iar brazilianul Aderllan Santos ('103) a ”închis tabela”.

În semifinale, Braga se va duela cu Rio Ave în 26 martie pe teren propriu și în 16 aprilie în deplasare, în timp ce, pentru celălalt loc din Taça de Portugal se vor întâlni marele rivale Benfica Lisabona și FC Porto.

Atacantul român de 25 de ani, care a fost integralist și în acest meci, a marcat 2 goluri în 3 partide de campionat până acum, și mai înscrisese de două ori în Cupa Ligii.

Atacantul Raul Rusescu a fost împrumutat la Sporting Braga până la finalul sezonului de echipa sa, FC Sevilla, în ajunul Crăciunului. Pentru gruparea de pe Ramon Sanchez Pizjuan nu a jucat decât o singură dată în Primera Division și de două ori în Cupa Spaniei, dar a înscris 3 goluri în 4 partide jucate în Europa League.