STRANIERI

Primul gol pentru Alexandru Maxim în Budesliga, în meciul VfB Stuttgart - Borussia Dortmund: 1-2

Mijlocaşul de 22 de ani a reuşit sâmbătă primul gol în campionatul Germaniei pentru echipa sa, VfB Stuttgart, în eşecul de pe teren propriu, scor 1-2, contra campioanei en-titre, Borussia Dortmund.

Pe de altă parte, Ciprian Marica a jucat primul meci pentru Schalke 04, de la accidentarea suferită din luna ianuarie.

30 Martie 2013, 19:34 (actualizat 31 Martie 2013, 21:11) |
Alexandru Maxim

În primul meci ca titular la VfB Stuttgart în Bundesliga, Alexandru Maxim a reuşit să înscrie pentru prima dată în tricoul alb-roşu, în înfrângerea de pe propriul teren cu Borussia Dortmund, scor 1-2. Jucătorul care s-a transferat de la Pandurii Târgu Jiu pe Mercedes-Benz-Arena în 31 ianuarie, contra sumei de 1,5 milioane de euro a punctat în minutul 63, la 1-0 pentru oaspeţi (Lukasz Piszczek '29). Borussia s-a impus graţie reuşitei lui Robert Lewandowski ('82).

Maxim a fost schimbat de tehnicianul Bruno Labbadia în minutul 73, iar echipa sa a încheiat jocul în nouă jucători de câmp, după eliminarea fundaşului central Georg Niedermeier ('70).

Echipa aliniată de tehnicianul oaspeţilor, Jurgen Klopp: Weidenfeller - Schmelzer ('24 Piszczek), Felipe Santana, Subotic, Grosskreutz - Şahin, Bender - Reus, Gundogan ('60 Leitner), Gotze ('83 Schieber) - Lewandowski.

Fundaşul oaspeţilor, Marcel Schmelzer, a fost spitalizat, după ce a suferit o fractură de piramidă nazală, în minutul 23, şi este incert pentru confruntarea cu Malaga, din prima manşă a sferturilor Ligii Campionilor, de miercuri, 3 aprilie.

Alte rezultate din etapa a XXVII-a a campionatului Germaniei:

• Schalke 04 - Hoffenheim 3-0 (Höger '71, Rafael '79, Pukki '83) - Ciprian Marica a evoulat până în minutul 74 la gazde, în primul meci de la accidentarea suferită în luna ianuarie
  • Freiburg - Borussia Mönchengladbach 2-0 (Kruse '69, '90+2)
  • Mainz - Werder Bremen 1-1 (Szalai '1 / Hunt '69)
  • FC Augsburg - Hannover 0-2 (Rausch '61, '90+1)
  • Fortuna Dusseldorf - Bayer Leverkusen 1-4 (Schwaab '41-autogol / Kiessling '22-penalty, '88, Schürrle '62, '84)
  • Bayern Munchen - SV Hamburg: 9-2 (Shaqiri '5, Schweinsteiger '19, Pizarro '31, '45, '53, '68, Robben '33, '54, Ribery '76 / Bruma '75, Westermann '86)
  • Wolfsburg - FC Nurnberg: 2-2 (Diego '3, Olic '27 / Simons '61, Nilsson '66)
  • Greuther Fürth - Eintracht Frankfurt: 2-3 (Durdic '2, Sararer '72 / Inui '12, Aigner '58, Meier '68)