Primul aur pentru România la FOTE: Emil Imre, la patinaj viteză short-track, 1000 de metri

Emil Imre a adus marţi prima medalie de aur pentru România la Festivalul Olimpic de iarnă al Tineretului European (FOTE), în proba de patinaj viteză short-track, pe distanţa de un kilometru.

19 Februarie 2013, 13:52 (actualizat 19 Februarie 2013, 20:21) |
Patine de aur pentru Emil Imre

Sportivul Emil Imre a câştigat finala probei de patinaj viteză short-track 1.000 de metri, fiind primul român medaliat cu aur la FOTE 2013. Românul de 17 ani a încheiat finala cu timpul de 1 min 33 sec 745/1000, fiind urmat de francezul Tristan Navarro (1 min 33 sec 748/1000) şi de rusul Denis Airapetian (1 min 39 sec 915/1000).

Luni, Emil Imre cucerise medalia de argint în proba de short-track, dar pe distanţa de 500 de metri.

Aceasta a fost prima medalie de aur pentru România la 11 ediţii de iarnă ale FOTE. La ediţiile precedente, sportivii români mai cuceriseră doar patru medalii de bronz.

"Mă bucur că am luat aur şi argint la FOTE. Am avut mari emoţii. A fost o zi dificilă, cu mai multe curse de 1.000 m, între care am băut doar apă şi am făcut puţină recuperare. După ce doi dintre concurenţi au căzut în finală, aveam asigurată medalia de argint, dar am vrut mai mult decât atât. Acum se vede mai aproape Olimpiada de iarnă de la Soci, din 2014.

Dacă o să vină copiii la mine, îi voi îndemna să se apuce de acest sport frumos", a declarat Imre, după disputarea finalei.

În semifinale, Emil Imre a câştigat atât cursele din calificări (cu timpul de 1 min 34 sec 979/1000), respectiv din sferturile de finală (1 min 33 sec 415/1000) şi a încheiat semifinalele pe locul al doilea (1 min 33 sec 347/1000).