Primire triumfală la Zabreb. Vicecampionii mondiali au fost așteptați acasă de peste 100 de mii de oameni

Înainte să aterizeze, avionul naționalei croate, însoțit de MIG-urile 21, a survolat piața centrală din Zagreb unde, în jur de 100 de mii de oameni așteptau să-și vadă idolii.

Avionul care i-a adus pe fotbaliști acasă a fost special vopsit pentru acest zbor. Fanii i-au așteptat pe jucători chiar pe pista aeroportului. De aici, îmbarcați într-un autobuz decapotabil, vicecampionii mondiali au plecat spre centrul orașului.

De-a lungul traseului, mii de oameni au salutat coloana oficială.

În piața centrală a orașului, sportivii au fost așteptați de alte zeci de mii de fani. Compania națională croată de căi ferate a acordat o reducere de 50 la sută fanilor care au vrut să vină în Capitală.

Locul doi la Campionatul Mondial de Fotbal este cea mai importantă performanță pentru naționala croată.

Fotbalul din aceasta tânără țară a mai avut însă rezultate foarte bune. În 1998, la prima participare la un Mondial, croații au câștigat finala mică și s-au clasat pe locul 3, în timp ce și atunci Franța a câștigat titlul mondial.