UNIVERSIADĂ

Primele medalii de aur la Universiadă: atleta Roxana Bîrcă şi luptătorul Ştefan Gheorghiţă

Atleta Roxana Bîrcă şi luptătorul Ştefan Gheorghiţă au adus joi primele medalii de aur pentru România la Universiada de la Kazan, în timp ce atleta Carmen Toma a cucerit a patra medalie de bronz pentru "tricolori" în competiţia din Rusia.

România câştigase, până acum, trei medalii de bronz: două prin atleta Andreea Orgăzeanu, la 100 m şi 200 m, şi una prin spadasina Simona Pop.

11 Iulie 2013, 22:22 (actualizat 30 Iulie 2013, 19:28) |
6 medalii pentru România, până acum, la Universiada de la Kazan

Roxana Bîrcă a câştigat concursul de 5000 de metri cu timpul de 15'39'76/100, cea mai bună performanţă a sezonului, graţie unui finish irezistibil. Românca de 25 de ani a fost urmată de rusoaica Olga Kolovkina (15'43'77/100) şi de japoneza Ayuko Suzuki (15'51'47/100).

Cealaltă atletă româncă participantă la această cursă, Cristina Frumuz, a sosit a 8-a, în 16'39'07/100.

De menţionat că cel ma bun timp personal al Roxanei Bîrcă, în cursa de 5.000 de metri, este de 15'13'40, performanţă reuşită la Helsinki, în 28 iunie 2012.

La rândul său, Ştefan Gheorghiţă a cucerit medalia de aur a categoriei 84 kg de lupte libere, în urma victoriei cu 3-1 în finală, în faţa rusului Şamil Kudiyamagomedov. Până în finală, bucureşteanul de 29 de ani a dispus, rând pe rând, de francezul Stephane Marczinski (4-0), de belarusul Amarhadshi Magomedov (4-1), de Piotr Ianulov (Republica Moldova, scor 3-1), şi de uzbekul Unidjon Ismailov (3-1).

Nu în ultimul rând, Carmen Toma a cucerit medalia de bronz la triplusalt, cu o performanţă de 14,14 metri, cea mai bună a sezonului, după ce a fost devansată de rusoaica Ecaterina Koneva (14,82 m, nou record al Jocurilor Mondiale Universitare) şi de poloneza Anna Jagaciak (14,21 m).

Cea mai bună performanţă a carierei la triplusalt, pentru Carmen Toma, este o săritură de 14,29, izbutită la Bucureşti, în 12 iunie 2009.

În urma performanţelor de joi, România a urcat pe locul al 23-lea în clasamentul medaliilor, la Universiada de la Kazan. Ierarhia este dominată de Rusia (72 de medalii de aur, 33 de argint şi 30 de bronz), Coreea de Sud (12-6-8), Japonia (10-12-15), China (9-15-5) şi Ucraina (7-15-19).

România se afla pe locul al şaptelea în ierarhia all-time a Jocurilor Mondiale Universitare, înainte de ediţia de la Kazan, cu 142 de medalii de aur, 122 de argint şi 133 de bronz. Clasamentul este dominat de SUA (443-375-337), URSS (409-329-253) şi China (354-230-206).

Arena Lia Manoliu a găzduit Universiada din 1981, când "tricolorii" au încheiat competiţia pe locul al doilea (30 de medalii de aur, 17 de argint şi 20 de bronz), cea mai bună participare din istorie pentru România. Ceremonia a fost deschisă de Nicolae Ceauşescu, iar torţa a fost aprinsă de Nadia Comăneci.