STRANIERI

Primele goluri pentru Răzvan Raț la PAOK Salonic, primul gol pentru Ciprian Marica la Konyaspor

Fundașul Răzvan Raț a reușit duminică primele sale goluri pentru PAOK Salonic, în victoria cu 4-0, pe teren propriu, în fața formației Heraklion, antrenată de Gennaro Gattuso, în timp ce atacantul Ciprian Marica a marcat primul său gol în Superliga turcă pentru Konyaspor, din penalty, în remiza de acasă, scor 1-1, cu Erciyesspor, grupare antrenată de fostul mare internațional Bülent Korkmaz.

28 Septembrie 2014, 23:57 |
Răzvan Raț, în tricoul lui PAOK Salonic

Răzvan Raț, care a ajuns la PAOK în calitate de jucător liber de contract la începutul lunii iulie, se află la prima ”dublă” din carieră și a punctat în minutele 2 și 43, la scorul de 1-0, respectiv 3-0. Fundașul de 33 de ani a bifat al cincilea meci în campionat pentru alb-negri și al treilea ca integralist.

Sâmbătă, tehnicianul Răzvan Lucescu a debutat cu o remiză pe banca tehnică a grupării Skoda Xanthi, scor 1-1, în deplasare, cu Panionios. Oaspeții au deschis scorul prin Pantelis Kapetanos ('7), au avut un jucător eliminat (Kostatinos Fliskas '32) și au fost eliminați din penalty (Dimitris Kolovos '33).

De cealaltă parte, Ciprian Marica, titular, dar schimbat în minutul 75 în meciul de pe teren propriu cu Erciyesspor, a punctat din penalty pentru Konyaspor ('45) și a primit un cartonaș galben în minutul 74. Mijlocașul Gabriel Torje a fost și el integralist în acest meci, în care oaspeții au egalat prin Necati Ateș ('62).

Ciprian Marica a fost de două ori integralist pentru Konyaspor, iar în această a treia partidă s-a consemnat prima sa ieșire de pe teren. De asemenea, acesta este și primul cartonaș galben încasat de atacantul de 28 de ani în tricoul grupării turce.

La rândul său, Gabriel Torje, care a primit și el un cartonaș galben ('54) în partida cu Erciyesspor, a marcat de două ori în cele patru jucate pentru Konyaspor, dintre care trei ca integralist, iar una a fost schimbat în minutul 69.

Tot duminică în Superliga turcă, Genclerbirligi, cu Bogdan Stancu integralist şi Liviu Antal rezervă, a învins pe teren propriu echipa Balikesirspor, scor 3-1.