Primele două etape din CNVI au adunat la start 65 de echipaje

Campionatul Naţional de Vehicule Istorice a programat primele două etape de Regularitate şi de Viteză pe circuitul de la Adâncata. 65 de echipaje au încântat asistenţa numeroasă prezentă pe MotorPark, vedeta old+timerelor fiind Pantera de Tomaso a lui Cătălin Cedric Ghigea, câştigătoare a ambelor manşe de concurs la viteză pe circuit.

28 Martie 2019, 14:31 (actualizat 28 Martie 2019, 15:02) |
Campionatul national de Vehicule Istorice
 |  GALERIE FOTO

Al doilea sezon al competiţiei dedicat istoricelor s-a dovedit din start un succes organizatorii fiind nevoiţi să închidă listele de înscrieri după atingerea numărului maxim de participanţi admişi.

Competiţia de regularitate a luat prim-planul celor două zilele, 54 de modele de epocă întrecându-se pentru lauri. Sâmbătă s-a impus  Camil Aliman la bordul unui BMW 320 – E30. El a fost urmat în clasament de  Cătălin Bădăuță (Porsche 944)  și Mihai Marin (Volkswagen Jetta). Etapa a doua, de duminică, l-a avut câştigător  pe Adrian Georgescu (Toyota Celica), acesta fiind urmat de Vlad Andrei Dorobanțu (Dacia Sport) și Dragoș Dobre (Fiat 850).

Competiţia de viteză a fost dominată de Cătălin Cedric Ghigea, acesta impunându-se în ambele zile de concurs la bordul Panterei De Tomaso. Atât sâmbătă, cât şi duminică Gigea a fost urmat în calsament de Camil Perian la bordul unui Porsche 911. Ultima poziţie a podiumului a fost ocupată sâmbătă de către Costin Gănescu (Fiat X1/9),şi duminică de către Gunter Graef (BMW 1602).

"Ne bucurăm că am putut oferi publicului numeros oportunitatea de a vedea la lucru automobile care erau absente  la noi în ţară în anii lor de glorie, dar care se prezintă într-o formă bună" (Cătălin Cedric Ghigea)