Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.

Prima MEDALIE DE AUR la FOTE 2015 pentru România: înotătoarea Claudia Maria Gâdea

România a cucerit prima medalie de aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) de la Tbilisi: înotătoarea Claudia Maria Gâdea a câștigat proba de 400 m mixt, cu timpul de 4 min 53 sec 87 de sutimi.

În urma elevei tehnicianului Cătălin Becheru s-au clasat britanica Rebecca Mia Sutton (4:55:65) şi nemțoaica Celine Rieder (4:56:85).

28 Iulie 2015, 00:17 (actualizat 28 Iulie 2015, 13:48) |
Claudia Maria Gâdea / FOTO: pagina de Facebook a antrenorului Cătălin Becheru

Alte clasări înregistrate de înotătorii români: locul 9 - ştafeta 4x100 m liber (Ana Iulia Dascăl, Jasminne Anne Marie Ivan, Cristina Lucia Andreea Giurcă, Maria Claudia Gâdea), în 4:01.54, locul 13 - ştafeta 4x100 m liber (Ionuţ Radu, Daniel Cristian Martin, Robert Dumitru Văleanu, Andrei Rusen), în 3:34.23, locul 14 - Ionuţ Radu (200 m liber - 1:54.68), locul 24 - Andrei Rusen (200 m liber - 1:56.24).

La această ediție a FOTE, România participă la 6 discipline:

ATLETISM
22 sportivi (11 baieti si 11 fete):
Georgiana Iuliana Anitei (triplusalt), Marina Andreea Baboi (100 m, stafeta 4x100 m), Nicolae Florentin Balaci (200 m, 400m, stafeta 4x100 m), Iulia Nicoleta Banaga (100 m garduri, stafeta 4x100 m), Diana Elena Bogos (800 m, stafeta 4x100 m), Loredana Elena Cimpoieru (1500 m), Mihai Cochior (2000 m obstacole), Maria Cristina Cosac (400 m garduri, stafeta 4x100 m), Iulia Dragoi (2000 m obstacole), Andrei Ionut Constantin Ghetea (100 m, stafeta 4x100 m), Razvan Cristian Grecu (triplusalt, stafeta 4x100 m), Peter Daniel Herman (3000 m), Sorin Florin Ionescu (saritura in inaltime), Stefan Bogdan Juganu (400 m garduri, stafeta 4x100 m), Ioana Manoliu (saritura in lungime), Andrei Daniel Matei (800 m), Mihaita Andrei Micu (aruncarea ciocanului), Claudiu Daniel Mihaescu (1500 m), Andrea Miklos (200 m,400 m, stafeta 4x100 m), Bogdan Ioan Sitoianu (lungime, triplusalt, stafeta 4x100 m), Ioana Diana Tiganasu (aruncarea discului, aruncarea greutatii), Raluca Adriana Vrabie (aruncarea sulitei);
Sase antrenori: Daniel Cojocaru, Magdolna Viola Kanizsay, Laurentiu Eduard Maxim, Cristinel Neculai Nemteanu, Viorica Pintilie, Ioan Lucian Vieru.

GIMNASTICĂ
Sase sportivi (trei baieti si trei fete):
Alexandru Banicioiu, Iosif Beniamin Cristea, Catalin Drunea, Andreea Daniela Ciurusniuc, Olivia Cimpian, Ioana Teodora Crisan;
Patru antrenori: Dragos Birzu, Liliana Cosma, Florin Adrian Cotutiu, Romolus Adrian Ianculescu.

HANDBAL
15 sportive:
Alexandra Diana Badea (extrema dreapta), Alexandra Ioana Banciu (conducator de joc),  Ana Maria Berbece (extrema dreapta), Daria Bucur (inter dreapta),  Cristina Adelina Cretu (extrema stanga), Bianca Ana Maria Dinut (inter dreapta), Daciana Hosu (portar), Claudia Eugenia Lacatus (pivot), Ana Maria Lopataru (extrema stanga), Alexandra Muntean (inter stanga), Elena Nagy (portar), Raluca Maria Petrus (inter stanga), Aura Teodora Popescu (pivot), Andreea Tecar (inter dreapta), Sorina Maria Tirca (inter stanga);
Doi antrenori: Luminita Dinu si Mariana Tirca.

ÎNOT
Opt sportivi (patru baieti si patru fete):
Ana Iulia Dascal (100 m spate, 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, 200 m mixt, stafeta 4x100 m liber, stafeta mixta 4x100 m liber),
Maria Claudia Gadea (200 m mixt, 400 m mixt, 400 m liber, 800 m liber, 200 m bras, stafeta 4x100 m liber),
Cristina Lucia Andreea Giurca (100 m spate, 200 m spate, 100 m fluture,  stafeta 4x100 m liber),
Jasminne Anne Marie Ivan (50 m liber,  100 m liber, 100 m fluture, stafeta mixta 4x100 m liber,  stafeta 4x100 m liber),
Daniel Cristian Martin (100 m spate, 200 m spate, 100 m fluture, 200 m mixt, stafeta 4x100 m liber),
Ionut Radu (200 m liber, 50 m liber, 100 m liber, stafeta mixta 4x100 m liber, stafeta 4x100 m liber),
Andrei Rusen (200 m liber, 50 m liber, 100 m liber, 200 m fluture, stafeta mixta 4x100 m liber, stafeta 4x100 m liber),
Robert Dumitru Valeanu (400 m liber, stafeta 4x100 m liber);
Doi antrenori: Catalin Becheru, Gheorghe Iulian Matei.

JUDO
11 sportivi (sase baieti si cinci fete):
Razvan Alexandru Bodea (66 kg), Razvan Adrian Ciolan (73 kg), Anca Ramona Filipisan (57 kg), Ionut Andrei Grigorescu (55 kg), Georgiana Ionita (44 kg), Vlad Codrut David Luncan (50 kg), Alexandra Cristina Mazilu (+72 kg), Otilia Georgiana Preda (63 kg), Cleonia Alina Riciu (52 kg), Florin Eduard Selea (60 kg), Mihai Leonard Tomescu (90 kg);
Doi antrenori: Laura Manuela Moricz, Marian Liviu Telesman.

TENIS
Patru sportivi (doi baieti si doua fete):
Cristian Alexandru Andreescu, Selma Stefania Cadar, Stefan Francisc Palosi, Andreea Prisacariu;
Doi antrenori: Costin Alexandru Cojocaru, Damian Petcu.

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 14°C 11°C
IASI 7°C 8°C
CLUJ 8°C 7°C
CONSTANTA 11°C 8°C
CRAIOVA 13°C 13°C
BRASOV 8°C 7°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 26 Martie 2019, 17:14
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 26-03-2019
Deschidere: 7954.29
Maxim: 8057.86
Mimim: 7951.24
Variatie: 1.09%
BRD
12.80
2.37%
TLV
2.10
1.45%
FP
0.90
1.01%
SNG
32.20
0.94%
EL
10.56
0.95%
TGN
334.50
2.12%
SNP
0.36
0.69%
SIF3
0.25
0.4%
M
26.20
0.38%
SNN
9.70
0.31%
ARHIVĂ ȘTIRI