JUDO

Prima medalie a României la JO pentru tineret: Ștefania Dobre - argint la judo

Judoka Ștefania Dobre a cucerit medalia de argint, la categoria 63 de kilograme, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing, China, prima performanță de acest fel a delegației României.

Ștefania Dobre a fost învinsă în finală de maghiara Szabina Gercsak, prin ippon, după ce trecuse, rând pe rând, de britanica Piovesana Lubjana din Marea Britanie, de ucraineanca Liudmila Drozdova, respectiv de canadianca Jessica Klimkait.

18 August 2014, 21:47 (actualizat 18 August 2014, 22:40) |
Ștefania Dobre / FOTO: cosr.ro

"Este cea mai frumoasă zi din viața mea. Am cucerit cea mai valoroasă medalie de până acum. A fost greu, mi-aş fi dorit aurul, am luptat pentru aur, dar trebuie să recunosc ca unguroaica a fost mai puternică. Pentru mine, care vin de la o categorie mai mică (n.red - este prima competiţie la care Ştefania a intrat în concurs la 63 kg, categoria ei fiind de 57 kg), diferenţa a fost foarte mare. Szabina este mult mai înaltă, ceea ce m-a incomodat destul de tare.

Nu m-am temut de nicio adversară. Am avut un parcurs bun, în condiţiile în care toate adversarele mele au fost de 63 kg, cu experienţă în competiţiile mari", a declarat Ștefania Dobre pentru site-ul COSR.

Deosebit de fericită era și antrenoarea sportivei, Geanina Andreica. Aceasta a precizat, pentru sursa citată, că a fost încântată și de modul în care a evoluat în finală.

"Sunt fericită. Din punctul meu de vedere, ar fi fost foarte greu să ia medalia de aur, pentru că ştiu valoarea unguroaicei. De aceea, înainte de meci, i-am cerut lui Stefi doar să dea tot ce poate în finală. Şi a reuşit să facă un meci excelent în faţa unei sportive complexe. Sunt tare tare mândră de ea!", a spus și Geanina Andreica.

În concursul de judo de la Jocurile Olimpice de tineret de la Nanjing participă 103 judoka din 103 ţări care luptă la doar 8 categorii ( 4 feminine şi 4 masculine).