Prima etapă a Campionatului Naţional de îndemânare s-a disputat la Bucureşti

27 mai 2018, 19:12

Campionatul Naţional de îndemânare organizat sub egida Automobil Clubul Român  de Asociația „GT Auto Club Sportiv” o orbanizat pe parcursul celor două zile de weekend International AutoTest Challenge Bucureşti.  La Clasa Open s-a impus Mihai Şurubaru care a oprit cronometrul la un minut, opt secunde şi şaptezeci de sutimi. Cu o secundă mai lent a fost Remus Hâncu  care  şi-a adjudecat argintul, iar ultimul pe podium a fost Mihai Ponea la 30 de sutimi, de poziţia secundă.

Hâncu a câştigat însă Clasa A1, unde a fost urmat în clasament de Alexandru Ionescu şi Daniel Simion.

Cosmin Tiriplică şi dus Renaultul Clio până pe prima treaptă a podiumului Clasei A2, argintul intrând în posesia lui Mihai Popa şi bronzul la Cezar Barbu.

Bogdan Vasile a fost cel mai rapid pilot de la clasa A3 fiind urmat de Ştefan Tatulescu şi Cătălin Bălcescu.

Mihai Ponea, Daniel Stoian şi Alin Burcea, acesta a fost podiumul clasei A4, unde doar cei trei driveri au punctat în clasament.

La clasa D1 s-a impus Alexandru Olteanu, care a oprit cronometrul la 01:11:12. Locul secund a fost ocupat de Gbriel Marcel Tănăsie, cu peste o secundă şi jumătate mai lent, iar ultimul loc pe podium a fost ocupat de Bogdan Constantin, care a înregistrat timpul de 01:14:07.

La clasa D2 câştigător a fost Adiel Stan urmat în clasament de Ionuţ radu şi Laurenţiu Roşu.

Vlad Hâncu a fost ce mai rapid în clasa J2, fiind urmat de Kiss Sziland şi Bogdan Anghelea. Sziland şi Hâncu au prins şi podiumul Clasei M, însă aurul a revenit lui Mihai Şurubariu, cel mai rapid pilot al etapei.

La clasa Femina s-a impus Anca Raluca Grigorescu, urmată de Monica Popescu şi Ligia Barbu.

Max Verstappen. Sursa foto: Profimedia Images

Podiumul salariilor din Formula 1. Max Verstappen şi Lewis Hamilton domină clasamentul