Românii din diaspora au votat în proporție covârșitoare cu candidatul PNL. La secțiile de votare amplasate în afara granițelor, Klaus Iohannis a obținut aproape 94% din voturi. A fost prezență record la urne peste graniţă. Aproape un milion de români au votat acolo.
Votul în străinătate pentru alegerile prezidenţiale s-a încheiat odată cu închiderea ultimelor secţii de votare de pe Coasta de Vest a Statelor Unite ale Americii şi Canada, la ora locală 21:00 (07:00 ora României).
După închiderea urnelor în ţară duminică la ora 21:00, în diaspora votul a continuat până la aceleaşi ore locale, conform fusurilor orare, în Argentina, Brazilia, Canada, Chile, Columbia, Cuba, Mexic, Peru, Statele Unite ale Americii, Uruguay, Venezuela.
Pentru alegerile prezidențiale, în străinătate au fost amenajate 835 de secții de votare, unde au votat 926.574 de alegători. De asemenea, s-a putut vota prin corespondență, 17.503 români preferând această variantă pentru a-şi exprima opțiunea electorală, conform platformei online a Biroului Electoral Central. Astfel, în afara ţării au votat în total 944.077 de alegători.
Cea mai ridicată rată a prezenței la urne în diaspora s-a înregistrat în Italia (peste 190.000), Regatul Unit (peste 170.000), Germania (peste 154.000), Spania (peste 131.500), Republica Moldova (peste 52.000) şi Franţa (peste 45.000).
Românii din afara țării au avut la dispoziție câte trei zile pentru a vota la fiecare tur al acestui scrutin prezidenţial.