LIGA CAMPIONILOR

Porto i-a învins pe milionarii de la PSG, egal între City și Dortmund/ Toate rezultatele de miercuri

Miercuri seară a avut loc cea doua etapă din faza grupelor UEFA Champions League şi TVRinfo.ro v-a  ţinut la curent cu cele mai importante evenimente din cele opt meciuri. În primul meci al zilei, disputat de la ora 19:00, AC Milan s-a impus pe terenul lui Zenit cu 3-2.

03 Octombrie 2012, 18:39 (actualizat 04 Octombrie 2012, 10:24) |
Champions League

A doua etapă a fazei grupelor din UEFA Champions League s-a terminat. După ce marți și-a disputat primele meciuri, miercuri seară s-au jucat și ultimele partide ale rundei a doua.Cel mai surprinzător rezultat este, cu siguranță, înfrângerea lui Paris Saint-Germain pe terenul lui Porto, scor 0-1. Francezii erau considerați mari favoriți după investițiile enorme efectuate în această vară.

Surprinzător este și rezultatul de egalitate obținut de Borussia Dortmund pe terenul campioanei Angliei, Manchester City, scor 1-1. Englezii acumulează astfel doar 1 punct după două meciuri, dar se pot considera mulțumiți, având în vedere că acest punct a fost smuls în minutul 90, din penalti.

Iată rezultatele zilei de miercuri:

Grupa A

FC Porto FC Porto- PSG 1-0, Rodriguez '83

Dinamo Kiev - Dinamo Zagreb 2-0, Gusev '3, Pivaric '33 (autogol)

Grupa B

Arsenal - Olympiakos  3-1, Gervinho '42, Podolski '56, Ramsey '90+4 / Mitroglou '45+1

Schalke - Montpellier 2-2, Draxler '26, Huntelaar '53 (penalti) / Aït-Fana '13, Camara '90

Grupa C

Anderlecht - Malaga 0-3, Eliseu '45+1, '64, Joaquin '57 (penalty)

Zenit Sankt Petersburg - AC Milan: 2-3 Hulk '45+2, Shirokov '49 / Emanuelson '13, El Shaarawy '16, Hubocan '75 (autogol)

Meciurile s-au încheiat.

Minutul 90+3: GOL Arsenal! Ramsey face 3-1 pentru englezi în partida cu Olympiakos

Minutul 90: GOL Manchester City! Balotelli a egalat din penalti, 1-1!

Minutul 90: GOL Montpellier! Camara a egalat în ultimul minut de joc: Schalke - Montpellier 2-2

Minutul 83: GOL FC Porto! Lusitanii deschid scorul prin Rodriguez, cu șapte minute înainte de final. Porto - PSG 1-0

Minutul 81: GOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo a reușit un hat-trick

Minutul 79: GOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo reușește să înscrie din nou, majorând avantajul echipei sale la două goluri. Ajax - Real Madrid 1-3

Minutul 63: GOL Malaga! Spaniolii s-au desprins definitiv, Eliseu ducând scorul la 3-0, în confruntarea cu Anderlecht

Minutul 62: GOL Dortmund! Marco Reus a deschis scorul contra lui Manchester City

Minutul 60: Doar pe două stadioane nu s-a înscris: FC Porto - PSG 0-0 și Manchester City - Dortmund 0-0

Minutul 56: GOL Arsenal! Lukas Podolski îi aduce în avantaj pe englezi. Arsenal - Olympiakos 2-1

Minutul 56: GOL Malaga! Sanchez a înscris din lovitură de la 11 metri și spaniolii conduc cu 2-0 la Bruxelles

Minutul 56: GOL Ajax! Olandezii reduc din handicap prin Moisander: Ajax - Real Madrid 1-2

Minutul 52: GOL Schalke! Huntelaar a înscris din penalti, la o fază la care Bocaly, de la Montpellier, a fost eliminat. Schalke - Montpellier 2-1

Minutul 48: GOL Real Madrid! Karim Benzema a dublat avantajul ibericilor

Minutul 46: A început partea a doua

Este pauză pe toate stadioanele. În ultimele trei minute ale primei reprize s-au marcat 4 goluri!

Minutul 45: GOL Malaga! Eliseu îi aduce în avantaj pe spanioli: Anderlecht - Malaga 0-1

Minutul 45: GOL Olympiacos! Mitrouglou egalează pentru greci, 1-1

Minutul 43: GOL Arsenal! Gervinho a marcat pentru "tunari": Arsenal  - Olympiacos 1-0

Minutul 42: GOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo a deschis scorul și spaniolii conduc pe Ajax cu 1-0

Minutul 35: GOL Dinamo Kiev! Pivarici înscrie în propria poartă și Dinamo Kiev conduce cu 2-0 omoloaga din Zagreb

Minutul 26: GOL Schalke! Draxler egalează pentru nemți: Schalke - Montpellier 1-1

Minutul 20: Ne apropiem de jumătatea primei reprize și nu s-au marcat decât două goluri, pe cele șapte stadioane

Minutul 13: GOL Montpellier! Ait Fana a înscris pentru francezi: Schalke - Montpellier 0-1

Minutul 3: GOL Dinamo Kiev! Gusev a deschis scorul. Dinamo Kiev - Dinamo Zagreb 1-0

Minutul 1: Au început meciurile. Pantilimon e rezervă la Manchester City

Echipele de start:

Porto vs PSG

Porto: Helton, Danilo, Maicon, Alex Sandro, Otamendi, Lucho González, Moutinho, Fernando, Martinez, Rodríguez, Varela. Rezerve: Fabiano, Lopes, Mangala, Castro, Defour, Kléber, Atsu.

PSG: Sirigu, Thiago Silva, Sakho, Van der Wiel, Ménez, Nenê, Matuidi, Chantôme, Verratti, Ibrahimović. Rezerve: Douchez, Alex, Armand, Jallet, Pastore, Lavezzi, Gameiro.

Arsenal vs Olympiacos

Arsenal: Mannone, Vermaelen, Koscielny, Jenkinson, Gibbs, Oxlade-Chamberlain, Arteta, Coquelin, Santi Cazorla, Podolski, Gervinho.Rezerve: Shea, André Santos, Djourou, Walcott, Ramsey, Giroud, Arshavin

Olympiacos: Megyeri, Paulo Machado, Contreras, Manolas, Holebas, Maniatis, David Fuster, Siovas, Diakité, Greco, Mitroglou.Rezerve: Carroll, Modesto, Lykogiannis, Ibagaza, Abdoun, Pantelić, Diogo

Manchester City vs Dortmund

Manchester City: Hart, Zabaleta, Kompany, Nastasić, Clichy, Javi García, Y. Touré, Nasri, Silva, Agüero, Džeko. Rezerve: Pantilimon, Lescott, Kolarov, Milner, Rodwell, Tévez, Balotelli.

Dortmund: Weidenfeller, Piszczek, Subotić, Hummels, Schmelzer, Bender, Gündoğan, Błaszczykowski, Reus, Götze, Lewandowski. Rezerve: Langerak, Felipe Santana, Kehl, Leitner, Grosskreutz, Perišić, Schieber.

Schalke vs Montpellier

Schalke: Unnerstall, Höwedes, Papadopoulos, Uchida, Fuchs, Holtby, Höger, Draxler, Neustädter, Pukki, Huntelaar. Rezerve: Fährmann, Matip, Kolasinac, Afellay, Barnetta, Moritz, Farfán

Montpellier: Jourdren, Bocaly, Yanga-Mbiwa, Hilton, Stambouli, Belhanda, Estrada, Cabella, Saihi, Aït-Fana, Camara. Rezerve: Pionnier, Congré, Marveaux, Tinhan, Jeunechamp, Charbonnier, Herrera

Anderlecht vs Malaga

Anderlecht: Proto, Deschacht, Nuytinck, Kouyaté, Wasilewski, Biglia, Gillet, Kanu, Jovanović, Mbokani, Bruno. Rezerve: Kaminski, Juhász, Kljestan, Praet, Canesin, Yakovenko, De Sutter.

Málaga: Caballero, Weligton, Demichelis, Monreal, Sergio Sánchez, Camacho, Joaquín, Iturra, Eliseu, Isco, Saviola Rezerve:Kameni, Gámez, Duda, Portillo, Recio, Seba, Santa Cruz.

Ajax vs Real Madrid

Ajax: Vermeer, Alderweireld, Moisander, Blind, Van Rhijn, Poulsen, Eriksen, De Jong, Sana, Boerrigter, Babel. Rezerve: Cillessen, Veltman, Dijks, Sporkslede, Schøne, Hoesen, Lukoki.

Real Madrid: Casillas, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo, Arbeloa, Kaká, Xabi Alonso, Essien, José Callejón, Cristiano Ronaldo, Benzema. Rezerve: Antonio Adán, Varane, Khedira, Özil, Modrić, Di María, Gonzalo Higuaín.

Dinamo Kiev  vs Dinamo Zagreb

Dinamo Kiev: Shovkovskiy; Danilo Silva, Mikhalik, Khacheridi, Taiwo; Vukojević, Veloso; Yarmolenko, Kranjčar, Gusev; Brown. Rezerve: Koval, Betão, Garmash, Milevskiy, Mehmedi, Ruben, Raffael.

Dinamo Zagreb: Kelava; Vida, Tonel, Šimunić, Pivarić; Calello, Ademi; Brozović, Sammir, Kovačić; Beqiraj. Rezerve: Mitrović, Puljić, Ibáñez, Vrsaljko, Carrasco, Rukavina, Čop.

În primul meci al zilei de miercuri,  AC Milan s-a impus pe terenul lui Zenit Sankt Petersburg, după un meci plin de dramatism. În prima repriză, italienii au luat un avantaj de două goluri în doar 16 minute: întâi Emanuelson şi apoi El Shaarawy au dus scorul la 2-0 pentru Milan.  Când tocmai  se părea că se va intra la cabine cu acest rezultat, brazilianul Hulk a redus din handicap şi le-a dat aripi ruşilor.

Jucătorii antrenaţi de italianul Spalletti nu au stat mult pe gânduri şi au egalat la doar trei minute de la reluare: Roman Şirokov după un corner executat de  acelaşi Hulk. A urmat un adevărat asediu la poarta lui Abbiati. Şi ruşii au marcat, dar în proprie poartă: Hubocan l-a învins pe Malafeev încercând să respingă o centrare a lui Montolivo. Ajutaţi de paradele lui Abbiati, italienii s-au impus, în final, cu 3-2.

www.tvrinfo.ro vă va ţine la curent, în format LIVE TEXT, cu scorurile din celălalte meciuri ale zilei din UEFA Champions League.

Minutul 90+4: Finalul partidei. Milan se impune, dramatic, la Sankt Petersburg în faţa lui Zenit

Minutul 75: GOL AC MILAN! Hubocan a marcat în proprie poartă şi i-a readus pe italieni în avantaj

Minutul 49: GOL ZENIT! Şirokov a egalat pentru ruşi care au revenit senzaţional de la 0-2!

Minutul 46: A început repriza secundă

Minutul 45+3: La pauză, Zenit - AC Milan 1-2

Minutul 45+2: GOL ZENIT! Brazilianul Hulk a marcat din pasa lui Fayzulin

Minutul 16: GOL AC Milan! El Shaarawy a înscris după o frumoasă acţiune personală. Italienii conduc cu 2-0

Minutul 13: GOL AC Milan! Emanuelson deschide scorul, şutul său din lovitură liberă fiind deviat de către Şirokov în plasă

Actualizare ora 19:00 A început Zenit - AC Milan

Echipele de start la Zenit - AC Milan:

Zenit: Malafeev - Anyukov, Lombaerts, Hubočan, Criscito - Shirokov, Fayzulin, Witsel - Bystrov, Kerzhakov, Hulk. Rezerve: Baburin, Alves, Luković, Lumb, Zyryanov, Bukharov, Kanunnikov.

Milan: Abbiati - Abate, Zapata, Bonera, Antonini - De Jong, Montolivo - Emanuelson, Boateng, El Shaarawy - Krkici. Rezerve: Amelia, Mexès, Yepes, Nocerino, Flamini, Robinho, Pazzini.

Capul de afiş de miercuri seară îl constituie duelul dintre campioanele Angliei şi Germaniei, Manchester City - Borussia Dortmund, partidă contând pentru Grupa D a competiţiei.

În celălalt meci din grupă se întâlnesc Ajax Amsterdam şi Real Madrid. O altă partidă interesantă se va disputa la Porto, acolo unde FCP va da piept cu francezii de la PSG.

Ajax - Real Madrid, ora 21:45

www.tvrinfo.ro vă va ţine la curent cu cele mai importante evenimente, în format LIVE TEXT, din meciurile de miercuri seară.

Reprezentanta României, CFR Cluj, a pierdut marţi seară, în faţa celor de la Manchester United, scor 1-2.  Click pentru rezumat