Play-off Liga 1: Dinamo - Astra 1-4 şi giurgiuvenii revin pe primul loc în Liga 1

Denis Alibec a marcat trei goluri şi i-a transmis un mesaj clar selecţionerului Iordănescu: vrea să meargă la EURO 2016!

02 Aprilie 2016, 10:32 (actualizat 02 Aprilie 2016, 10:56) |
Liga 1

În primul meciul jucat pe Arena Naţională după o pauză de cinci luni Astra a deschis scorul prin Boudjemaa  în minutul 16.

Dinamo putea egala prin Essombe însă camerunezul a ratat singur cu Silviu Lung junior, apoi Alibec a făcut 2-0 pentru Astra cu un şut imparabil la colţul lung.

Dinamo a redus repede din diferenţă, prin autogolul lui Geraldo, care a deviat şutul lui Anton.

A ieşit însă din nou la rampă Denis Alibec. Atacantul Astrei a refăcut avantajul de două goluri, după o lansare perfectă a lui Boudjemaa.

Şi trupa lui Marius Şumudică nu s-a oprit aici. Boldrin a ratat o ocazie bună în minutul 56,  apoi Cerniauskas a scăpat în plasă balonul trimis de Alibec.

Ultima ocazie a meciului le-a aparţinut gazdelor, dar Lazăr a trimis în bară şi Dinamo - Astra s-a terminat 1-4.