Pierre Rolland a câştigat etapa a unsprezecea a Turului Franţei, Wiggins rămâne în tricoul galben

Rolland, în vârstă de 25 de ani, a făcut parte dintr-o evadare şi a ajuns înaintea ultimei căţărări alături de croatul Robert Kiserlovski, de bielorusul Vasil Kierienka şi de danezul Chris Anker Sorensen. Francezul i-a distanţat pe colegii săi de evadare şi a câştigat solitar etapa cu final în ascensiune.

12 Iulie 2012, 21:45 (actualizat 12 Iulie 2012, 21:46) |
Pierre Rolland, după câştigarea etapei a 11a din Turul Franţei
Turul Franţei, etapa 12

Ciclistul francez al echipei Europcar, Pierre Rolland, a câştigat, joi, etapa a unsprezecea a Turului Franţei, disputată între localităţile Albertville şi La Toussuire - Les Sybelles, pe distanţa a 148 de kilometri, informează AFP.

Pierre Rolland a fost urmat la 55 de secunde de francezul Thibaut Pinot şi englezul Christopher Froome, şi la 57 de secunde de belgianul Jurgen van den Broeck, italianul Vincenzo Nibali şi englezul Bradley Wiggins, liderul clasamentului general.

Câştigătorul de anul trecut din Turul Franţei, australianul Cadel Evans, a avut o zi slabă şi a ajuns la linia de sosire cu o întârziere de două minute şi 23 de secunde.

Bradley Wiggins a rămas cu tricoul galben de lider în clasamentul general, fiind urmat de conaţionalul şi coechipierul său Christopher Froome la 2:05, iar italianul Vincenzo Nibali a urcat pe locul al treilea la 2:23.

Australianul Cadel Evans este pe locul 4, la 3 minute şi 19 secunde.

Etapa a XII-a a Turului Franţei se va disputa, vineri, pe distanţa a 226 de kilometri, între localităţile Saint-Jean-de-Maurienne şi Annonay Davezieux. Va fi o etapă de tranziţie, cu două căţărări de categoria întâi, dar ambele situate în partea iniţială a parcursului.