»

Pițurcă a anunțat numele stranierilor care ar putea fi convocați pentru meciul amical cu Argentina

Selecționerul Victor Pițurcă a dat publicității lista cu stranierii convocați ”de principiu” pentru partida de verificare cu Argentina, din 5 martie, de pe Arena Națională, de la ora 21:00.

Convocările definitive vor fi anunțate vineri.

18 Februarie 2014, 15:21 (actualizat 02 Martie 2014, 23:57) |
Raul Rusescu - convocat la națională

Numele celor 11 jucători care evoluează în străinătate avuți în vedere de seleționer: Costel Pantilimon (Manchester City), Srgian Luchin (FK Botev Plovdiv), Răzvan Raţ (Rayo Vallecano), Alexandru Bourceanu (Trabzonspor), Costin Lazăr (PAOK Salonic), Gabriel Andrei Torje (Espanyol), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Raul Rusescu (Sporting Braga), Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Ciprian Marica (Getafe) şi Gheorghe Grozav (Terek Groznîi).

Lionel Messi a mai jucat pe Arena Națională un meci, în data de 11 august 2012, când FC Barcelona a dispus de Dinamo cu 2-0. Sud-americanul a deschis scorul în minutul 4, iar Ibrahim Affelay a ”închis tabela” în minutul 2 al prelungirilor.

Acesta va fi cel de-al șaselea meci contra Argentinei din palmaresul naționalei și al patrulea amical, porivit site-ului oficial al FRF:

• 22 aprilie 1974, joc amical: Argentina - România 2-1
  • 5 aprilie 1978, joc amical: Argentina - România 2-0
  • 12 mai 1982, joc amical: Argentina - România: 1-0
  • 18 iunie 1990, Campionatul Mondial: România - Argentina 1-1 (Gabi Balint '68 / Monzón '61)
  • 3 iulie 1994, Campionatul Mondial: România - Argentina 3-2 (Ilie Dumitrescu '11, '17, Gheorghe Hagi '57 / Batistuta '15-penalty, Balbo '73)