EUROPA LEAGUE

Petrolul Ploiești - Viktoria Plzen 1-1 / ”Lupii Galbeni” au ratat victoria în minutul 90+1

Petrolul Ploiești a remizat, scor 1-1, pe Ilie Oană, în prima manșă a turului al II-lea preliminar al Ligii Europa, contra vicecampioanei Cehiei, Viktoria Plzeň, la capătul unei partide frumoase, cu mari ocazii de ambele părți.

În runda anterioară, elevii lui Răzvan Lucescu i-au eliminat pe albanezii de la Flamurtari Vlorë, după 2-0 la Ploiești și 3-1 în deplasare.

31 Iulie 2014, 22:57 (actualizat 01 August 2014, 00:18) |
Răzvan Lucescu și Adrian Mutu, două plecări importante de la Petrolul Ploiești, în decurs de o săptămână / FOTO: pagina de Facebook a clubului Petrolul Ploiești

Prahovenii au deschis scorul prin Adrian Mutu ('76), printr-un șut superb de la 18 metri, la firul ierbii, iar elevii lui Dušan Uhrin jr. au prima șansă la calificare grație golului marcat de Daniel Kolář ('90+1), după o centrale excelentă a lui Pavel Horváth de pe flancul stâng.

Ultimul gol marcat în cupele europene de Adrian Mutu, transferat la Petrolul în ianuarie 2014, a fost în partida Fiorentina - Debrecen 5-2, din 4 noiembrie 2009. De remarcat că fostul căpitan al naționalei se află la prima reușită în competițiile continentale pentru o echipă românească.

Echipa aliniată de Răzvan Lucescu în acest meci: Petrolul: 1. Peterson Peçanha - 2. Jean Sony Alcenat, 35. Gerson, 3. Geraldo Alves (căpitan), 39. Jean-Alain Fanchone - 15. Ovidiu Hoban, 91. Pablo De Lucas - 7. Gevaro Nepomuceno (20. Njongo Priso '74), 11. Juan Albín (10. Adrian Mutu '56), 80. Filipe Teixeira - 99. Toto Tamuz (9. Patrick Nkoyi '87). Antrenor: Răzvan Lucescu. Rezerve neutilizate: 33. Mirel Bolboaşă - 6. Dean Beţa, 30. Laurenţiu Marinescu, 5. Sony Mustivar.

Statistica partidei Petrolul Ploiești - Viktoria Plzen, potrivit UEFA:

• șuturi pe poartă: 4 - 5
  • șuturi la poartă: 4 - 5
  • cornere: 2 - 5
  • ofsaiduri: 1 - 1
  • faulturi comise: 10 - 7

La finalul meciului, antrenorul Răzvan Lucescu a admis că echipa sa este demoralizată după acest rezultat:

"E dezamăgire mare și e normal să fie așa. În minutul 91 era 1-0 pentru noi. Am tratat cu o ușurință incredibilă acea fază la care am avut mingea în picior. Trebuia evitat cu foarte mare siguranță. Dincolo de asta, e dezamăgire pentru munca depusă.

Am întâlnit un adversar cu o liniște și o siguranță foarte mari, ca echipă, grație experienței din Champions League. Noi a trebuit să muncim pentru a ajunge la poarta lor și să ne repliem rapid.

În partea a doua au căzut puțin, iar noi am reușit să marcăm. Au avut și ei ocazii foarte importante și au pus probleme la fazele fixe, profitând de așezarea noastră. La gol ar fi trebuit să blocăm centrarea și să stăm mai bine în careu, la faza golului primit.

La retur va fi un meci pe viață și pe moarte, în care noi să profităm de fiecare greșeală a lor și să nu comitem erori, la rândul nostru. Orice greșeală te poate costa, iar pe noi ne-a costat astăzi. Trebuie să avem forța de a trece peste acest moment", a declarat Răzvan Lucescu pentru DigiSport.

La rândul său, atacantul Adrian Mutu a afirmat că nu este deranjat că este folosit mai mult din postură de rezervă.

"Este o dezamăgire, nu tristeţe. Nu am pierdut. Am primit un gol în prelungirile meciului, trebuia să fim mai atenţi. Mergem la ei,vom câtiga şi ne vom califica. Nu cred că a fost un moment de relaxare. Am jucat de la egal la egal, d-aia sunt aşa de liniştit. Trebuie să marcăm în retur.

A fost o descătuşare a mea la gol. Le-am spus celor din galerie că golul este pentru ei. Între mine şi galerie nu e nimic. Le-am mulțumit, pentru că mereu m-au susținut, au fost aproape de mine. De la mine se aşteaptă multe pentru că sunt Adi Mutu. Sper să dau goluri la fiecare meci.

Am avut multe meciuri pe care le-am jucat 90 de minute, am şi eu o vârstă. A fost decizia antrenorului. Nu e nimic de comentat. Eu discutasem cu Răzvan să mă odihnesc la Braşov, dar până la urmă am jucat şi m-am odihnit acum", a spus și Adrian Mutu la Digi Sport.

Petrolul nu s-a confruntat decât o singură dată cu o echipă din Cehia în cupele europene, în chiar debutul în Cupa UEFA: în 1962, prahovenii treceau, în primul tur preliminar, de Spartak Brno, în prezent FC Zbrojovka Brno, cu 4-0 pe teren propriu și 1-0 în deplasare.

De cealaltă parte, Viktoria Plzeň, una dintre adversarele obișnuite ale echipelor românești în partidele amicale, nu s-a duelat niciodată în cupele europene cu vreo echipă din Liga I. De menționat că cehii, vicecampioni în Gambrinus Liga, au ajuns de fiecare dată în ultimii 3 ani în șaisprezecimile Ligii Europa.

Anul trecut, în turul secund al Ligii Europa, Petrolul Ploiești i-a învins fără probleme pe feroezii de la Vikingur, cu 3-0 pe Ilie Oană şi 4-0 în deplasare, iar în turul al treilea a remizat pe Ilie Oană cu Vitesse Arnhem, scor 1-1, şi a câştigat în Olanda cu scorul de 2-1. În play-off, au pierdut  cu 5-1 în Țara Galilor în fața lui Swansea, dar s-au impus cu 2-1 pe Ilie Oană contra grupării antrenate atunci de Michael Laudrup.

În sezonul trecut, tehnicianul Dušan Uhrin jr. a fost eliminat din cupele europene de Steaua. Campioana României a dispus cu 2-0 de Dinamo Tbilisi în Georgia, iar pe Arena Națională cele două formații au remizat, scor 1-1.

• BSC Young Boys Berna (Elveția) - Ermis Aradippou FC (Cipru): 1-0 - la oaspeți, atacantul Marius Axente a evoluat până în minutul 78
  • 1. FSV Mainz 05 (Germania) - Asteras Tripolis FC (Grecia): 1-0 - la oaspeți, fundașul român Dorin Goian a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 69
  • Víkingur (Insulele Feroe) - HNK Rijeka (Croația): 1-5
  • Neftçi PFK (Azerbaijan) - FC Chikhura Sachkhere (Georgia): 0-0 - partidă arbitrată de o brigadă din România, cu Cristi Balaj la ”centru”
  • IFK Göteborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia): 0-1
  • FC Brugge KV (Belgia) - Brøndby IF (Danemarca): 3-0
  • FC Șahtior Karagandy (Kazahstan) - HNK Hajduk Split (Croația): 4-2