LIGA EUROPA

Petrolul Ploieşti - Vikingur: 3-0 / Cea mai categorică victorie a "Lupilor" în cupele europene

Petrolul Ploieşti a făcut un pas decisiv către al treilea tur preliminar al Ligii Europa, după victoria de joi de pe teren propriu cu feroezii de la Víkingur Gøta, cu scorul de 3-0 (1-0), graţie golurilor marcate de Pablo De Lucas ('26) şi Gheorghe Grozav ('49, '68), aflat la prima "dublă" din carieră.

Aceasta este cea de-a cincea victorie a Petrolului în istoria participării în cupele europene şi, totodată, cea mai categorică.

18 Iulie 2013, 21:49 (actualizat 19 Iulie 2013, 00:52) |
Gicu Grozav a izbutit prima doppietta din carieră, într-un meci oficial

În minutul 52, atacantul Hamza Younes a ratat o lovitură de pedeapsă, într-un joc în care "Lupii Galbeni" au ratat numeroase alte ocazii monumentale.

Mijlocaşul central Pablo De Lucas se află la prima reuşită pentru Petrolul Ploieşti. Fotbalistul de 26 de ani a fost adus pe Ilie Oană în această vară, ca jucător liber de contract, după ce ultima echipă la care a evoluat, Salamanca, a intrat în faliment.

Partida retur este programată joia viitoare.

Tehnicianul Cosmin Contra a folosit următoarea formulă de echipă în acest meci: 1. Peterson Pecanha - 32. Sebastian Achim, 3. Geraldo Alves (14. Elhad Naziri '82), 15. Ovidiu Hoban, 21. Guilherme - 5. Sony Mustivar (căpitan, 52. Romario '71), 91. Pablo De Lucas - 8. Damien Boudjemaa, 80. Filipe Teixeira (4. Manasse Enza-Yamissi '62), 7. Gheorghe Grozav - 9. Hamza Younes.

Celelalte victorii ale Petrolului în cupele europene, toate înregistrate pe propriu teren:

• 1958, în Cupa Campionilor Europeni, 2-o cu Wismut Karl Marx Stadt (formaţie care se numeşte în prezent FC Erzgebirge Aue)
  • 1963, în Cupa Cupelor, 1-0 cu Fenerbahce Istanbul
  • 1966, în Cupa Campionilor Europeni, 3-1 pe teren propriu cu Liverpool
  • 1995, în Cupa Cupelor, 1-0 galezii de la Wrexham

Aceasta este cea de-a doua participare a Petrolului Ploieşti în Liga Europa/Cupa UEFA, după cea din 1990, când au fost eliminaţi din prima rundă de Anderlecht Bruxelles, în urma unui dublu eşec, cu acelaşi scor, 0-2.

De partea cealaltă, Víkingur Gøta se află la a treia în cupele europene, după ce au izbutit prima calificare din istorie (1-1 în deplasare şi 1-0 pe teren propriu cu finlandezii de la Inter Turku, primul succes din istorie în cupele europene).  Până acum, feroezii, care nu au jucat decât în Liga Europa, au fost eliminaţi de Beşiktaş în 2010 (0-3 şi 0-4, în 2010) şi de FC Gomel, din Belarus, în sezonul trecut (0-6 şi 0-4).

La finalul partidei, tehnicianul Petrolului, Cosmin Contra, şi-a exprimat satisfacţia pentru debutul bun în această ediţie a cupelor europene, dar a admis că bucuria este umbrită de lipsa de concentrare a elevilor săi la finalizare.

"Un debut fericit în cupele europene. Cred că scorul a fost prea mic la ocaziile pe care le-am avut şi că e un rezultat liniştitor. Mă preocupă că am ratat foarte mult, dar mi-a plăcut schimbarea de atitudine în a doua repriză.

Chiar dacă am intrat foarte greu în joc, chiar dacă cred că emoţiile şi-au pus amprenta pe evoluţia noastră din prima repriză, o a doua repriză cum voiam să jucăm de la început, o a doua repriză la superlativ din toate punctele de vedere şi ca atitudine, şi ca agresivitate şi ca faze de joc şi ca rapiditate pentru că, împotriva unei echipe care se apără majoritatea timpului cu nouă jucători în preajma careului trebuie să joci rapid.

În general, o a doua repriză cum îmi doresc să joace echipa de acum înainte. Chiar dacă adversarii au căzut şi din punct de vedere fizic în a doua repriză, cred că şi noi am avut altă atitudine şi o altă viteză în privinţa jocului.

Am avut multe discuţii cu Gicu Grozav, dacă va continua aşa, este o opţiune şi pentru echipa naţională. Mai aşteptăm un vârf, care ar trebui să vină azi sau mâine. Este tot străin. Avem un lot echilibrat, trebuie să se integreze mai bine cei care au venit zilele astea. Îl aşteptăm şi pe Bokila, este trecut pe lista UEFA, dar eu n-am ce face în situaţia asta"