CUPA ROMÂNIEI

Petrolul Ploieşti câştigă Cupa României, după 1-0 cu CFR Cluj, şi va juca Supercupa cu Steaua

Formaţia Petrolul Ploieşti a câştigat Cupa României pentru a treia oară în istorie, după ce a învins sâmbătă, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa CFR Cluj, în finala competiţiei.

Astfel, România va avea o reprezentantă în Liga Europa, pe Astra Giurgiu, care a încheiat campionatul pe locul al patrulea.

01 Iunie 2013, 21:03 (actualizat 01 Iunie 2013, 23:32) |
Finala Cupei României

Petrolul Ploieşti a câştigat Cupa României-Timişoreana pentru a treia oară în istorie, după ce a învins, sâmbătă, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa CFR Cluj, în finala competiţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Jeremy Bokila, în minutul 8, când a profitat de o greşeală din apărarea echipei clujene şi a înscris cu un şut la colţul lung, de la 14 metri.

Bokila, care a marcat de 16 ori pentru Petrolul Ploieşti în campionat, se află la a şasea reuşită în Cupa României, fiind golgheterul acestei competiţii, în acest an.

Petrolul va juca Supercupa cu Steaua pe 10 iulie, iar CFR Cluj ratează calificarea în cupele europene pentru prima dată după 7 ani.

Antrenorul echipei Petrolul, Cosmin Contra, suspendat după incidentele de la meciul cu Gaz Metan Mediaş, a urmărit partida din tribună. Tehnicianul de 37 de ani se află la primul trofeu din carieră, ca antrenor.

La meci au fost prezenţi si componenţii echipei naţionale a României, în frunte cu selecţionerul Victor Piţurcă, dar şi jucătorii reprezentativei de tineret.

La finală au asistat peste 29 de mii de spectatori, dintre care aproximativ 25.000 au fost suporteri ai "Lupilor Galbeni".

După ce a fost înlocuit cu Morar, Gheorghe Grozav s-a dus în tribune alături de fanii ploieşteni.

În ultimele secunde ale a meciului, CFR Cluj a marcat, însă golul a fost anult pe motiv de ofsaid.

Componenţele celor două echipe:

• Petrolul Ploieşti: Hamutovski - Alcenat, Hoban, Yamissi, Guilherme - Mustivar, Mojica (Romario '83) - Boudjemaa (Achim '90+2), Hamza, Grozav (Morar '72) - Bokila. Antrenor: Cosmin Contra
  • CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora - Mureşan, Sare - Rui Pedro, Diogo Valente (Kapetanos '61), Deac (Weldon '81) - Maah. Antrenor: Eugen Trică

"Lupii Galbeni" au jucat de trei ori finala Cupei: în 1963 şi în 1995, când au şi câştigat trofeul (6-1 cu Siderurgistul Galaţi, cu legendarul Ilie Oană pe banca tehnică, respectiv 5-3, la penalty-uri, cu Rapid), şi în 1952, sub numele Flacăra Ploieşti, când au fost învinşi de CCA Bucureşti, actuala Steaua, cu scorul de 2-0. Prahovenii erau antrenaţi atunci de acelaşi Ilie Oană.

În sezonul trecut, Petrolul a pierdut în "sferturi" în faţa lui Dinamo, scor 1-2, după ce a eliminat-o pe Astra în "optimi", scor 1-0.

În 2001, Petrolul a pierdut surprinzător calificarea în finala Cupei, în faţa deja retrogradatei Rocar Bucureşti, după un eşec umilitor în tur, 0-3, şi o remiză, 1-1. În "sferturi", "Lupii" eliminaseră Steaua, scor 1-0, printr-un "gol de aur", într-un meci jucat la Piteşti.

De fiecare dată când CFR Cluj a ajuns în semfinalele Cupei României, echipa a cucerit şi trofeul, în intervalul 2008-2010.

În 2008, CFR s-a calificat în penultimul act al competiţiei, după un 1-0 cu FC Braşov, iar în finală, după ce au eliminat formaţia Dacia Mioveni, scor 3-0. CFR s-a impus în finală în faţa Unirii Urziceni, scor 2-1.

În 2009, CFR s-a impus în "sferturi" în faţa Pandurilor Târgu Jiu, cu scorul de 1-0, iar în semifinale au dispus de FC Vaslui, cu scorul de 2-0. În ultimul act, au reuşit o victorie clară în faţa Politehnicii Timişoara, scor 3-0.

În ediţia 2009/2010, CFR a învins-o pe Universitatea Craiova în sferturile de finală, scor 1-0, şi pe Dinamo în semifinale, 1-1 în "Groapă" şi 2-1 în Gruia. Cea mai dramatică finală a CFR-ului, după ce au învins-o pe FC Vaslui cu 5-4, după executarea loviturilor de departajare.

Este pentru prima dată în istorie când echipa care elimină în semifinale Astra Giurgiu nu câştigă trofeul.