MECI AMICAL

Petrolul Ploiești - Sturm Graz: 1-1 / Mutu a jucat în prima repriză, Zicu, în a doua

Petrolul Ploiești a remizat în primul amical al iernii din Antalya, 1-1 cu Sturm Graz, după golurile marcate de fundașul Manassé Ruben Enza-Yamissi ('33), după un corner executat de Damien Boudjemaa, respectiv Daniel Beichler ('44), dintr-un penalty comis de portarul Mircea Bornescu.

23 Ianuarie 2014, 19:33 |
Manassé Ruben Enza-Yamissi / FOTO: fcpetrolul.ro

Tehnicianul Cosmin Contra a început partida de la Belek în următoarea formulă: Bornescu - Achim, Hoban, Manasse, Guilherme - De Lucas, Mustivar - Boudjemaa, Morar, Mutu - Camara. După pauză, staff-ul tehnic al deținătoarei Cupei României a rulat aproape tot lotul, astfel că au fost folosiți următorii jucători: Pecanha, Beţa, Romario, Priso, Zicu, Geraldo, Hamza, Teixeira, care au intrat imediat după pauză (au ieșit Bornescu, Hoban, De Lucas, Mustivar, Boudjemaa, Morar, Mutu şi Camara), respectiv Alcenat, care l-a înlocuit pe Achim în minutul 61.

Austriecii, locul 6 în campionatul cu 10 echipe la finalul turului, au început partida cu următoarea echipă: Gratzei - Ehrenreich, Madl, Vujadinovic, Klem - Weber, Hadzic, Wolf, Schoffer - Beichler, Beric. Și tehnicianul sloven Darko Milanič, aflat în funcție din iunie 2013, după 5 ani petrecuți la Maribor, a rulat aproape tot lotul avut la dispoziție.

Celelalte partide din primul cantonament:

• 26 ianuarie: Petrolul Ploiești - Anji Makhachkala (Rusia)
  • 29 ianuarie: Petrolul Ploiești - FK Jagodina (Serbia)

După 3 zile libere, ploieștenii vor reveni la Belek, iar în cel de-al doilea stagiu, desfășurat în intervalul 2 – 15 februarie, unde vor juca 3 meciuri amicale:

• 6 februarie: FC Petrolul Ploiești - Chornomorets Odessa (Ucraina)
  • 9 februarie: FC Petrolul Ploiești - Sheriff Tiraspol (Moldova)
  • 11 februarie: FC Petrolul Ploiești - Kuban Krasnodar (Rusia)
  • 14 februarie: un adversar care urmează să fie stabilit în curând