EUROPA LEAGUE

Petrolul Ploiești - Flamurtari 2-0 / Meci greu, decis pe final

Petrolul Ploiești a debutat cu o victorie în această ediție a Ligii Europa, 2-0, pe Ilie Oană, în fața albanezilor de la Flamurtari Vlorë, în urma unui meci neașteptat de greu, decis de golurile lui Gevaro Nepomuceno ('77) şi Toto Tamuz ('84).

Manșa a doua a partidei din turul al II-lea al Europa League va avea loc joia viitoare, de la ora 20:00.

17 Iulie 2014, 21:47 (actualizat 17 Iulie 2014, 22:23) |
Răzvan Lucescu și principalul finanțator al Petrolului, Dan Capră / FOTO: fcpetrolul.ro

Prahovenii au dominat autoritar partida din punct de vedere teritorial, în fața unei echipe care a încheiat campionatul Albaniei pe locul 7 în sezonul trecut, însă elevii lui Răzvan Lucescu au atacat neinspirat, mai ales în prima repriză, fără viteză, în fața unei echipe care s-a apărat supraaglomerat și care a ratat câteva ocazii importante de a deschide scorul, pe contraatac.

La Petrolul au debutat atacantul olandez de 21 de ani Gevaro Nepomuceno, atacantul congolez de 24 de ani Patrick N'Koyi-Kiabu, din postura de rezerve, dar și fundașul francez de 25 de ani Jean-Alain Fanchone, care a fost integralist.

Componența echipelor:

• Petrolul: 1. Peterson Pecanha - 2. Jean Sony Alcenat, 15. Ovidiu Hoban, 3. Geraldo Alves, 39. Jean-Alain Fanchone - 30. Laurenţiu Marinescu (9. Patrick Nkoyi, '72), 91. Pablo De Lucas - 11. Juan Albin (7. Gevaro Nepomuceno, '46), 10. Adrian Mutu (căpitan), 80. Filipe Teixeira - 99. Toto Tamuz (93. Vlad Morar, '85). Antrenor: Răzvan Lucescu. Rezerve neutilizate: 33. Mirel Bolboaşă - 6. Dean Beţa, 35. Gerson, 20. Njongo Priso.
  • Flamurtari: 89. Ilion Lika - 13. Polizoi Arberi, 20. Taulant Kuqi, 11. Franc Veliu (căpitan), 7. Gledi Mici - 14. Gjergj Muzaka, 17. Bruno Telushi, 10. Nijas Lena, 27. Gilman Lika (77. Agim Meto, '76) - 21. Arbar Abilaliaj (23. Ardit Shehaj, '67), 19. Hair Zeqiri (30. Julian Gerxho, '90+3). Antrenor: Ernest Gjoka. Rezerve neutilizate: 1. Klodian Xhelilaj - 4. Hektor Idrizaj, 5. Douglas, 28. Artan Sakaj.

Nici Petrolul nu a mai jucat până acum, în cupele europene, în fața unei echipe din Albania, nici Flamurtari Vlorë nu a mai întâlnit până acum o formație românească în competițiile continentale. În sezonul trecut, ”Lupii Galbeni” au ajuns până în play-off-ul Ligii Europa, unde au fost învinși de galezii de la Swansea: 1-5 și 2-1.

La finalul partidei, tehnicianul Petrolului, Răzvan Lucescu, s-a declarat nemulțumit de prima parte a jocului, dar satisfăcut de a doua repriză.

"Mi-e greu să fac o apreciere foarte exactă. 2-0 e un rezultat bun, poate că ar trebui să fiu mulțumit că acesta ne ajută să rămânem cu picioarele pe pământ la meciul retur. Sunt dezamăgit de prima repriză, pentru că am pierdut primele 45 de minute, dar sunt mulțumit de repriza a doua, una mult mai dinamică, în care am fost foarte echilibrați pe teren, cu ocazii foarte multe apărute. Rezultatul este absolut meritat, dar poate că am fi obținut mai mult dacă eram mai concentrați în prima repriză.

Meciurile trebuie privite cu mare seriozitate. La conferința de presă am analizat perfect adversarul și am spus că fără concentrare corectă, fără respect pe care trebuie să-l acordăm, ne va fi foarte greu.

E un adversar care are contraatacuri periculoase, rapide, aduc mulți oameni în careul advers. Este și vina noastră pentru lipsa de organizare din prima repriză. Țelul Petrolului este să se califice acum și după aceea vom vorbi despre țelul următor. Sunt foarte multe momente pe care trebuie să le gestionezi.

Ca favorită pe hârtie, era foarte ușor să spui că vom obține o victorie facilă, care să ne dea prima șansă pentru meciul retur, dar nu a fost deloc așa. Se joacă la trei zile, este greu, oricând pot apărea probleme, deci nimic nu se obține doar dându-ți cu părerea.

M-am bucurat mult și pentru Toto (n.r. Tamuz). Chair dacă de multe ori discut cu el și îi spun că important e să câștigăm, să înscrie echipa, un atacant trăiește prin asemenea situații. A marcat un gol foarte important și sunt foarte mulțumit, dar nu am 100% de satisfacție, pentru că rămân cu regretul primei reprize", a declarat Răzvan Lucescu la DigiSport.